Şehir Su Şebekesinden Elektrik Üretimi – Güzel Fikir!

6
6024
su şebekesinden elektrik üretimi

Yenilenebilir enerji dışında kalan ve alternatif enerji diye adlandırdığımız yöntemler ile elektrik üretmek mümkün. Şehir su şebekesinden elektrik üretimi de bunlardan birisi.

Bu fikir çok güzel ! Öyle ki , mevcutta kullanılan bir sisteme , ufak değişiklikler yaparak daha işlevsel hale getirmek mümkün.

Şehir şebeke su sistemlerine bu fikri, yani elektrik üretimi fikrini hayata geçiren firma Lucid Energy ‘dir. Bu firma Portland‘de yer alıyor.

  Su Şebekesinden Elektrik Üretimi Nasıl Oluyor?

Bu yöntem çok basit bir sistem. Bu fikri hayata geçirenler de birçok kişi ve kuruma ilham kaynağı oldu.

Sistemin işleyişi şu şekildedir.

Sudan elektrik üretimi suyun doğal akışı ile mümkün oluyor. Şehirlerdeki temiz su altyapı sistemi kullanılıyor.

Şebekedeki su zaten akıyor. Peki neden kullanılmasın ki!

Küçük su türbinleri , mevcut su borularına entegre ediliyor. Ve entegre edilen türbinler, aynı rüzgar türbinleri gibi çalışıyor. Ama bu sistem rüzgar ile değilde suyun akışı ile elektrik üretiyor.

Lucid Energy firması, bu sistemi şimdilik Portland’a yaptı. Firmanın hedefleri daha çok şehire bu sistemi yapmak.

Su şebekesinden elektrik üretimi çok verimli. Neden mi?

Çünkü bu sistem 7 gün 24 saat çalışabiliyor. Gece ve gündüz ayrımı yok.Su şebekesinden  sürekli elektrik üretebiliyor.

su boruları ile elektrik

Ayrıca bu sisteme güzel bir şey daha entegre etmişler. O da suyun kalitesini ölçen sensörlerdir. Bu sensörleri , su türbinleri ile birlikte yapıyorlar ve türbinlerle aynı yere montajını yapıyorlar.

Konulan sensörler ile hem suyun kalitesini hemde üretilen elektrik enerjisinin tüm verilerini inceleme fırsatı bulabiliyorlar. Özellikle belediyeler için harika bir uygulama olabilir.

Belediyeler bu sistem ile su şebekelerinden tam verimli faydalanabilir. Bu sistem belediyeler için hem süper bir veri takibi hemde bedava elektrik elde etme imkanı sunuyor.

Yenilenebilir enerji sektörü her geçen gün hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Öyleki sadece 2015 yılında tüm dünya’nın alternatif enerji sistemlerine yaptığı yatırım 329 milyar doları buldu.

Artık temiz enerji sistemleri hayatımızın vazgeçilmezi oluyor. Eğer bizler bu yolda hızlı adımlar atmaya devam edebilirsek, dünya’da bu konuda çok önemli yerlere geleceğimize inanıyoruz.

Belediyelerimizden su şebekesinden elektrik üretimi ‘ni bekliyoruz. Özellikle büyük şehirler için çok faydalı olabilir.

6 Yorumlar

  1. Cebri akan bir su sistemi içine yerleştireceğiniz her türlü çark veya pervane sistemi, akışkan su için bir direnç kaynağıdır. Bu dirençte yine bir karşı güç ile yenilir. Buradaki suyu akıtan güç kaynağıda merkezi su pompalarıdır. Onlarda yine elektrik ile çalışır. Yani siz içme suyu hattına bir çark sistemi monte edip bunun dönmesiyle, mesela 50 kW elektrik üretirseniz bu çarkın oluşturduğu direnci yenmek için merkezi su pompalarında bunun %30 fazlası yani 65 kW enerji takviyesi yapmanız gerekir. Yani ürettiğinizden fazlasını geri vermek zorunda kalırsınız. Buda hiç akıl işi değil gibi geliyor bana.

    • Yukarıda gösterilen fotoğrafta monte edilen boru üzerindeki düzenek dışarıdan kumandalı bir vananın kumanda uzantısı. Yani bu resim bir enerji sisteminin montaj resmi değil. Boru içinde sadece bir kapatma vanası var. Bu vananın montajı yapılıyor.

    • İçme suyu şebekesinde sadece pompalar ile değil aynı zamanda yükseklik farkından dolayı suyun kendi cazibesi ile şebekeye gitmesi durumu var. Yani her nokta için pompa kullanılmıyor bu durumda cazibe ile akan içme suyu şebekesinde bu sistem gayet mantıklı burda sadece suyun basıncını dengede tutmak gerekli onun dışında sıkıntı yok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here