Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
107
şeker hastalığı

Şeker hastalığı çağımızın hastalıklarından birisidir. Tıp literatüründe diyabet olarak söylenen ama halk diliyle şeker hastalığı olarak bilinen bir rahatsızlıktır.

Şeker hastalığı insülin yetersizliğinden dolayı oluşan bir hastalıktır. Vücudumuzda insülünü üreten pankreas organı, zamanla veya bazı nedenlerden dolayı, vücudun ihtiyacı olan insülünü üretemez. Bundan dolayı da bireyler diyabet yani şeker hastalığına yakalanabilir.

Vücut da insülün yetersiz olduğunda ise vücuda dışarıdan alınan ve besinlerden elde edilen şeker, vücutta ki hücrelere nufüs edemez. Bu yüzden hücreler şekerden mahrum kalır ve zamanla işlevini yitirmeye başlar. Aynı zamanda da şekerin büyük çoğunluğu kan da birikir, bundan dolayı da kanda ki şeker miktarı anormal derecede artar.

Kan şekerinin anormal derecede artması ise kan zehirlenmesine yol açar. Bu da vücutta ki canlı hücrelerin hızlıca tahrip olmasına ve hatta ölmesine neden olabilir.

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Peki şeker hastalığı belirtileri nelerdir? Kısaca bakalım.

  • İdrara çıkma sıklığının normalden daha fazla artması,
  • Sürekli susuzluk hissi veya sürekli su içme dürtüsü,
  • Görme de bulanıklığın artması,
  • Sürekli halsiz ve yorgun hissetmek,
  • Aniden kilo kayıplarının yaşanması,
  • Açlığınızın yatışmaması ve sürekli bir şeyler yeme hissi olması,
  • Mide bulantılarının artması ve hatta kusma olaylarının yaşanması,
  • v.b.. birçok belirtileri vardır.

Ancak, unutmamalısınız ki şeker hastalığının belirtileri kişinin metabolizmasına ve vücut yapısına göre değişik şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden, doktorunuzdan konuyla ilgili en net cevapları alabilirsiniz.

Şeker Hastalığı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Şeker hastalığı hakkında ki en sık sorulan sorular ise şunlardır;

1. Şeker hastalığı genetikmidir?

Henüz şeker hastalığının genetik olduğuna dair kesin kanıtlar yoktur. Bu yüzden genetik veya genetik olmayan bir hastalık tanımını söylemek doğru olmaz.

2. Şişmanların şeker hastalığına yakalanma riski daha mı fazladır?

Şişman veya daha doğrusu obez bireylerin şeker hastalığına yakalanma riski daha fazladır. Zaten şeker hastalığının en önemli belirtilerinden birisi de vücutta ki yağ oranının aşırı artmasıdır.

3. Şeker hastalığı tedavisi kalıcı mıdır?

Şeker hastalığının 2 çeşittir. Bunlar tip1 diyabet ve tip2 diyabettir. Tip1 diyabet hastalarının vücutlarında ki insülün yetersiz olduğu için, sürekli insülün ilacı kullanmak zorundadır.

Tip2 diyabet hastaları ise sağlıklı bir beslenme ve egzersiz ile ilaçlarını oral yani ağız yolu ile kullanmaya başlayabilir.

Bir de bazı hastaların pankreas organından dolayı yakalandığı şeker hastalığı vardır. Eğer pankreas organı tedavi edilebilirse, vücutta ki şeker de normal değerlere ulaşabilir.

Kısaca şeker hastalığı bu şekildedir. Bunlar sadece genel bilgiler olmakla birlikte, en kesin cevapları uzman doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Sağlıklı günler dileğiyle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here