SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

0
211
sgk hizmet dökümü

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu türkiye’nin önde gelen devlet kurumlarından birisidir. Devlet sgk sistemini sürekli geliştirmekte ve vatandaşların sgk hizmet dökümü gibi çok önemli olan bilgilerine erişimini daha işlevsel ve daha kolay hale getirmek için uğraşıyor.

Sosyal güvencesi olan bir vatandaş artık e-devlet üzerinden SGK ile ilgili pek çok işlemi kolaylıkla yapabilmektedir. Üstelik sgk kurumuna bizzat gitmeden ve internet aracılığı ile yapabilmektedir.

Sigortalı çalışanlar e-devlet üzerinden 4A, 4B ve 4C sgk hizmet dökümü sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabilmektedir. Bu sayede sigortalı çalışanlar yaptıkları aktif hizmetleri gün, ay ve yıl olarak görebilir aynı zamanda takip edebilirler.

Sosyal güvencesi olan vatandaşlar e-devlet sistemine girerek, hem sgk hizmet dökümü alabilirler hem de “ne zaman emekli olurum” sorusunun cevabına ulaşabilirler.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK (sosyal güvenlik kurumu) hizmet dökümü sorgulama işlemlerini şu şekilde yapabilirsiniz.

İlk olarak e-devlet sistemine giriş yapıyorsunuz (tc kimlik no ve şifreniz ile giriş yapacaksınız.) Eğer şifrenizi unuttuysanız “şifremi unuttum” diyerek yeni şifre talep ediyorsunuz. Eğer daha önce hiç e-devlet şifresi almadıysanız da herhangi bir PTT şubesine giderek edevlet şifrenizi alabiliyorsunuz.

Edevlet sistemine giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen sayfa da bir arama barı göreceksiniz. Buraya “sgk hizmet dökümü sorgulama” yazıyorsunuz ve aratıyorsunuz.

Ardından arama sonuçlarının sıralandığı sayfada 4a, 4b veya 4c sgk tescil bilgilerinize ulaşabiliyorsunuz. Eğer 4a çalışansanız 4a seçeneğini seçiyorsunuz ve sigortalılık durumunuzu görebiliyorsunuz. Sigortalılık durum belgenizde ise işe giriş tarihiniz, hangi tarihlerde işe giriş ve çıkış yaptığınız, ne kadar gün sigortalı çalıştığınız (yıl yıl) tüm detayları ile gösterilir. Aynı zamanda işyeri sizil numaraları da görüneceği için hangi tarihlerde hangi işyerlerinde çalıştığınızı da sicil numaraları aracılığı ile tespit edebilirsiniz.

Sigortalı çalışanlar için oldukça büyük kolaylığı olan e-devlet sistemi aracılığı ile sigortalı durum belgenizi de sgk’ya gitmeden, barkodlu olarak bilgisayarınıza indirebilir ve çıktısını alabilirsiniz. Böylece, sizde sgk hizmet dökümü isteyen kurumlara bu belgeleri götürebilirsiniz.

Kaynak: https://devletdairesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here