Sivilce Nedir? Sivilce Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
219
sivilce

Sivilce bir diğer ismi ile akne günümüzde oldukça yaygın bir deri hastalığı ve rahatsızlığıdır. Sivilceler vücudun belli bölgelerinde yağ bezesi veya iltihap olarak dışa çıkması sonucu meydana gelir. Genellikle vücudun bel bölgesi, sırt bölgesi, yüz kısmı ve göğüs bölgesinde oluşur.

Sivilcenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Başlıca sivilce çeşitleri şunlardı;

 • Oldukça küçük kabarık ve iltihapsız akneler,
 • Yaklaşık 1 cm çapında olan kabarık sert sivilceler,
 • Çapı yarım santim olan kabarık ve iltihaplı sivilceler,
 • İçi sıvı dolu olan çıbana benzeyen oluşumlar.

Sivilcelerin vücutta ortaya çıkmasında pek çok faktör etkilidir.

Sivilce Oluşmasının Nedenleri

Sivilce oluşumunda en büyük etkenlerden birisi kuşkusuz stres’dir. İnsanlar özellikle stresi yoğun yaşadığı dönemlerde vücutlarında oluşan sivilceleri rahatlıkla görebilmektedir. Stresten uzak durmak ise bunun en büyük tedavisidir.

Yine düzensiz uyku ve düzensiz beslenme aknelerin vücutta çıkmasının en yaygın nedenlerinden birisidir. Uykunuz ve beslenmeniz düzene girdiği taktirde, sivilcelerinizde ortadan kalkacaktır.

Ayrıca, halk arasında doğru bilinen yanlışlar arasında çok yaygın olan sivilce sıkma yöntemi de sivilcelerinizi azaltmak yerine çoğalmasına sebep olacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca sivilceleri sıkmayalım. Sivilce sıkmak yüzünüzde çukur benzeri bir çok leke de bırakabilir.

En yaygın sivilce oluşum nedenlerinden birisi de ergenliğe girmektir. Ergenlik döneminde yüz başta olmak üzere, vücudun birçok bölgesinde sivilceler oluşmaktadır. Bu çok normaldir. Çünkü, ergenlik döneminde hormonlar birden değişmektedir, vücutta buna tepki olarak dışarıya sivilce verebilmektedir. Genellikle ergenlik dönemi sonlandığı zaman sivilceler de ortadan kalkmaktadır.

Eğer çok fazla fast-food veya yağlı besleniyorsanız, bunlarda sivilcelerin ortaya çıkmasına ve çoğalmasına sebep olmaktadır. Özellikle cips, patates kızartması ve diğer yağlı yiyecekler sivilcelerin ortaya çıkmasına büyük ölçüde yardımcı olur. Mümkün olduğunca yağlı ve kızartma yiyeceklerden uzak durun veya çok az tüketin, böylece sivilcelerin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Aşırı sigara ve alkol tüketimi de sivilcelerin çoğalmasına neden olabilmektedir. Sigara ve alkol tüketimini azalttığınızda yine sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Bazı ilaçların kullanımı da sivilcelerin oluşumunda etkin rol oynamaktadır. Eğer kullandığınız ilaçlarda lityum, androjen ve yüksek miktarda B12 ile kortikosteroid maddeleri varsa, bunlar sivilcelerin ortaya çıkmasında neden olmaktadır. Eğer ilaçlardan dolayı vücudunuzda sivilceler rahatsız edeci seviyeye çıkmış ise doktorunuz ile görüşerek, alternatif ilaçlar önermesini isteyebilirsiniz. Ama asla doktorunuza danışmadan her hangi bir ilacı kullanmayı bırakmayın, yoksa vücutta geri dönüşü olmayan hasarlar oluşabilir.

Her ne kadar tartışmalı da olsa, sivilcelerin oluşum sebeplerinden bir diğerinin de genetik olduğu düşünülmektedir.

Yine bazı kozmetik ürünleri de sivilce veya aknelerin ortaya çıkmasına ve çoğalmasına sebep olabilmektedir. Böyle bir şeyi farkettiğiniz zaman kullandığınız kozmetik ürününü bırakmanızda yarar var.

Adet dönemleri de sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Bazı bayanlar da adet dönemlerinde sivilcelerin çoğaldığı görülmüştür. Bu da çok normaldir.

Saç bandı ve sırt çantası gibi vücutta sürekli taşınan ve temas eden şeyler de sivilcilerin oluşumunda rol oynamaktadır. Bunların sürekli kullanımından kaçınılmalıdır.

Sivilce Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sivilce tedavisi genellikle çok basit olabilmektedir. Tabi bu tedavilerden önce, mutlaka hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Başlıca sivilce tedavi yöntemleri şunlardır;

  • Her sabah ve her akşam cildinizi mutlaka temizlemelisiniz,
  • Sivilce tedavisi için doktorunuzdan aldığınız ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir,
  • Yine hangi cilt tipine sahipseniz, cilt tipinizi bulmanız ve cilt tipinize göre gözenek açıcı peeling kullanmanız gerekmektedir,
 • Kendisini kanıtlamış sivilce kremleri kullanabilirsiniz. Bilinmeyen markaları kullanmayın, kullanacağınız sivilce kremlerini mutlaka hekiminize ve eczacınıza danışın,
 • Yine sivilce maskeleri de en sık kullanılan sivilce tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır.

Sivilce ve tedavi yöntemleri bunlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here