Soğan Atıkları Biyogaz Tesislerinde Değerlendiriliyor

0
689
Soğan Atıkları ile elektrik, sebzeden elektrik üretimi, çöpten elektrik üretimi
Soğan Atıkları ile elektrik, sebzeden elektrik üretimi, çöpten elektrik üretimi

Suluova belediyesi yeni başlattığı projede soğan atıklarını değerlendiriyor. Ankara’nın Polatlı ilçesi başta buğday olmak üzere soğan ve şeker pancarı ekimi ile biliniyor. 90’lı yıllarda ve 2011 yılında yaşanan ekonomik durumlardan dolayı çok sayıda soğan dere kenarına atıldı ve çok miktarda soğan tarlada çürümeye bırakıldı.

Polatlı ilçesinde yaşanan bu durum Suluova’da yaşanmadı çünkü Suluova’da biyogaz atık tesisi var.

2014 yılında bir grup girişimci POLRES elektrik üretim tesislerinde günlük 1.4 Kwh elektrik üretmeye başladı. Burada üretilen elektrik miktarı 5 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde ve tesis hayvan atıkları ile çalışıyor. Yakın bir zamanda da soğan atıkları ile çalışmasını sağlayacak düzenekler eklenecek.

Polatlı’da Çöpe Atılan Soğanlar için Gerçek Çözüm

Polatlı ilçesinde Mehmetakif ve Gülveren gibi mahallelerde boş arazilerde soğan atıklarından oluşan çöpler bulunuyor. bugüne kadar yaklaşık olarak 400 bin ton soğan buralarda bulunan arazilere çöp olarak atılmış.

Şu anda ilçede 2014 yılında yapılan ve 115 yolu üzerinde bulunan biyogaz tesisi mevcut ve hayvan atıkları ile çalışıyor. İki yıldan bu yana çalışmakta olan tesis yakın bir zamanda eklenecek soğan kıyma ünitesi ile atık soğanları elektrik enerjisine dönüştürmeye başlayacak.

POLRES Biyogaz Tesisi

Tesis civar çiftliklerden aldığı hayvan atıkları ile çalışıyor. Hayvan atıkları burada hem gübre olarak değerlendiriliyor, hem de elektrik enerjisi üretmekte kullanılıyor. Bu tür tesislerden Türkiye’de çok fazla bulunmuyor.

İlerleyen zamanlarda tesise eklenecek soğan kıyma ünitesi ile Polatlı’da uzun zamandan beri duran soğan çöpleri temizlenecek ve elektrik üretmekte kullanılacak. Ünitenin eklenmesi ile birlikte üretim 2.8 katına çıkacak.

Hedefe ulaşılması halinde çevre kirliliğinin de önüne büyük ölçüde geçilmiş olunacak. Çevrede bulunan ve tesiste işlenebilecek olan bütün atıklar tesiste değerlendiriliyor ve bu atıklara ücret ödenmiyor.

Polatlı Belediyesi Çevreye Atılan Atıkların Önüne Geçiyor

Çevreye çok sayıda soğan atığının bırakılmasından sonra belediye harekete geçti ve gece vakti atılan çöplerde dahil olmak üzere, birçok kişiye ceza kesti. Çevreye bilinçsizce atılan atıkların insan sağlığını tehdit ettiğini belirten belediye yetkilileri, bu konuda etkili önlemler alıyor.

Belediye çevreye bilinçsizce atılan atıklar konusunda ceza vermeye tam olarak yetkili ve bu yetkisini sonuna kadar kullanıyor.

Polatlı’da bulunan biyogaz tesisine soğan kıyma ünitesinin de eklenmesi ile birlikte üreticiler soğan atıklarını tesise getirecek ve aldıkları kantar fişi ile birlikte tesise atıklarını teslim edecekler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here