Solar Bilinç ! – Murat SALİHOĞLU

1
1120
Solar Bilinç

Uzun bir süredir Solar (Güneş) Enerji konusunda sıkı bir araştırma içindeyim ve içine girdikçe de her geçen gün hayretim çoğalıyor ve dehşete düşüyorum. Üzülerek söylüyorum ki işi bildiğini zanneden birçok kişinin neredeyse hiçbir şey bilmediklerine şahit olmak da beni çok etkiledi. Başlangıçta öğrenmek amacıyla yaptığım her araştırmada duvara tosladığımı söylesem yeridir. Üstelik Elektrik Mühendisi olmama rağmen hala olayı net olarak çözebilmiş değilim. Bunun en büyük sebebini ise güneş enerjisi sistemlerinde aynı anda birçok değişkenin etkili olmasından kaynaklı olduğu açık. Ama piyasada şu an satış yapanların esas önceliğinin ne yazık ki bu kriterler olmadığını görmek de çok üzücü. Amaç satış olunca doğru yanlış fark etmeden ve esas olarak da fiyat tabanlı öneriler sunmak kaçınılmaz oluyor ve ne yazık ki alıcının da bunda kabahati çok büyük.

Netice olarak karşımıza  “ Solar Bilinç ” konusunun ne kadar önemli olduğu gerçeği çıkıyor. Halkımızın büyük çoğunluğu (ve hatta kısmen kendim de dahil olmak üzere) yeterli bilince sahip değiliz ve daha da kötüsü bu konuda okuyarak ya da araştırarak öğrenme isteğimizin de toplumca az olması nedeniyle, ülkemizin çok yakın bir gelecekte solar enerji çöplüğüne döneceğini anlamak için sihirbaz olmanın gerekmediği sonucuna da hep beraber varabiliriz.

Örnekleri sıralamak gerekirse; bunların en başında karşımıza, Panel hesabı yanlışı, akü seçimi, invertör seçimi ve Montaj seçenekleri olarak çıkmaktadır. Örneğin şu an hem ülkemizde hem de yabancı sitelerin büyük çoğunluğunda bu tip hesapların yapıldığı web sitelerini görebiliriz. Hatta bu işi yapan birkaç excel uygulaması bile var ki neredeyse şu an her yerli sitede bu tablonun bir kopyasıyla karşılaşmak mümkün. Nerdeyse tamamı yurt dışından alınmış kopyaların olması da bu konuda (birkaç örnek hariç) ne kadar bedavacı olduğumuzun da bir göstergesidir. Araştırınca göreceksiniz ki bu hesapların tamamı birbirlerinden farklı değerlere imza atmaktadır. Bunun sebebini başlangıçta anlamamış ve hatta resmen paniğe girmiştim. Ancak zamanla “ solar Bilinc ”im arttıkça olayın hepsinin esasen doğru olabileceği mantığını fark etmeye başladım. Bunlardan birkaç tanesini örnek alacak olursak aşağıdaki siteleri inceleyerek bu konuda bir fikir edinebilirsiniz.

Yabancı Siteler:

  • http://www.calculationsolar.com/calculate.php#
  • https://www.altestore.com/store/calculators/load_calculator/

Bunlardan birincisinin şu ana kadar internette rastladığım neredeyse en kapsamlı hesaplamaya sahip olan site olduğunu söyleyebilirim. Tek sorunu malzeme seçimi esnasında ABD piyasasını esas almış olmasından kaynaklı. Ancak bunu da belli değerleri biliyorsanız yaklaşık olarak aşmanız olası gibi gözüküyor.

Yerli sitelerde ise özellikle iki site dikkatimi çekti. Bunlardan solarevi genelde hesaplama neticesini size doğrudan vermiyor ve telefon etmenizi istiyor. Alabildiğiniz tek netice aylık ne kadar enerji kullanabildiğiniz.

  • https://solarevi.com/off-grid-paket-hesabi

Diğeri ise solarmerkezi adlı site. Bu site bana daha akla yatkın geldi çünkü hem neticeleri görebiliyor hem de birkaç seçenek sunulduğu için minimum ve konforlu kullanım olarak adlandırılmış iki seçenekten birisine yönelebiliyorsunuz. Keşke sitede bunun devamında akü hesabı da olsaydı sanıyorum Ülkemizdeki en iyi hesap sitesi olarak ün yapabilirdi. Site yöneticilerinin bu yazıyı görerek sitelerini bu konuda daha ileri noktalara taşımasını isterdim.

  • https://solarmerkezi.com/enerji-panel-hesabi

Tüm bu hesaplara ve detaylara karşılık solar enerji sistemlerinin esas önemli kısmının kullanıcılar olduğunu ve esas olarak kullanıcıların “ solar bilinç ”lerinin arttırılmasının her şeyden daha önemli olduğunu düşünüyorum. Satın aldığı sistem yeterli olmadığı halde, aynı anda çamaşır makinası ile elektrik süpürgesi çalıştıran kullanıcının “solar bilinci” nin yeterli olmadığını bilmek için sihirbaz olmak gerekmediği açıktır. Bu sebeple sisteminin çökeceği ve hatta arızalanabileceği ve bunun neticesinde de ciddi masraflara boğulacağını bilmesinin büyük önemi vardır. İşte bu sebeple “ solar bilinç ” in tüm ülkemizde arttırılması için tüm kurumların bu konuda çaba göstermesi gerekmektedir.

  • Akü seçerken ucuz olduğundan otomobil aküsü kullanan kişinin 200 TL ye aldığı akünün 1 sene sonunda kullanılmaz hale geldiğini gördüğünde, esasen çok pahalı bir yatırım yaptığını anlaması “ solar bilinç ” tir.
  • 3kw inverter almak yerine “bana nasılsa yeter “ anlayışıyla 2kw inverter almak ve sonucunda kış gelince panel arttırmanın mümkün olduğunu ama inverter değiştirmeden devam etmenin mümkün olmadığını anlamak “ solar bilinç ”tir.
  • Solar kablo kullanacağına piyasadan aldığı elektrik kablosu ve de elektrik bandıyla yapılan yamalar nedeniyle yangın çıktığında aslında çok yanlış bir seçim yaptığını anlamak “ solar bilinç ” tir.
  • Çatı yönünü ya da arazi yerleşimi esnasında yanlış yöne montaj yapmak nedeniyle yeterince enerji alamamak ve gecenin köründe elektrikten mahrum kalındığını anlamak, “ solar bilinç ” tir.
  • Üç kuruş size daha az para ödetmek uğruna asla kullanamayacağınız bir sistemi kurmaya yönlendirmek ve neticesinde istediğiniz neticeyi alamadığınızı fark ederek yanlış yaptığınızı anlamak “ solar bilinç ”tir.

Benzeri örnekleri çoğaltmak mümkündür. Ancak bu makalenin sınırları buna yetmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Bu nedenle tüm yenilenebilir enerji dostlarına, başta kendimiz olmak kaydıyla etrafımızdaki tüm meraklı kişileri solar enerji konusunda bilinçlendirmenizi ve bilgileriniz paylaşmaktan çekinmemenizi rica ediyorum.

Bu yazı “konuk yazar” tarafından yazılmıştır. Bu yazıya site yöneticilerimiz tarafından hiçbir müdahale yapılmamıştır. Konuk yazar olmak için “Yazarlık Başvurusu” sayfasını kullanabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Hesaplama sitelerinin bir kısmını bende karşılaştırmıştım. Hiç biri birbiriyle tutarlı değil. Tam anlamıyla matematiksel bir formülünü bulursam, daha kullanışlı bir program şeklinde yapmak istiyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here