Solar çatı teknolojileri nelerdir?

7
7134
Solar çatı sistemleri ve çeşitleri
Solar çatı,solar kiremit,güneş enerjili çatı,güneş enerjili kiremit

Solar çatı teknolojileri son yıllarda hayatımıza yavaş yavaş girmeye başladı. Solar güneş panelleri dışında gelişen bu teknoloji ile çatı için güneş enerjisi uygulamaları tamamen yön değiştirmeye başladı. Geleneksel güneş panellerinin çatılar için montajının ve işçiliğinin zorluğu ve pazarlama stratejisi amacı ile solar çatı sistemleri geliştirilmiştir.

Dünya’da birçok firma solar güneş enerjisi sistemleri için teknolojik çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar arasına solar çatı sistemleri de dahil olmuştur. Ve güneş enerjisi pazarına yeni bir ürün olarak eklenmiştir.

Bizler bu liste makalemiz de evlerinizin çatıları için uygulanabilecek olan güneş panelleri yani solar çatı sistemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Listemizde solar shingle, solar kiremit, solar roll (solar halı) v.b… sistemlerin bilgileri yer almaktadır.

  Neden Solar Çatı Sistemleri Tercih Edilmeli?

Solar panel çeşitleri son zamanlarda epey artmış vaziyettedir. Ancak, piyasada bulunan birçok güneş paneli maalesef çatı için pek uygun değildir. Çünkü, geleneksel güneş modülleri alüminyum gibi dış çerçevelere sahip olduğundan ağırdır. Ağır olması sebebi ile çatıya güneş enerjisi takmak ciddi manada zor olmaktadır.

Ayrıca geleneksel güneş panelleri esnek olmadığı için ve icad edilme ile geliştirilme fikirlerinde çatı uygulamaları 2. planda olduğundan, çatı için pek uygun değildir. Bu yüzden yeni teknolojik daha doğrusu inovatif bir fikir olan solar çatı sistemleri tercih edilmelidir.

Bu sistemler hem daha estetik görünmekte olup, hemde daha kolay montaj imkanına sahiptir. Ayrıca solar çatı sistemleri sadece çatıya güneş paneli yerleştirmek isteyenlere göre geliştirildiği için daha kullanışlıdır. Bir örnek verilmesi gerekirse, çatıyı delik deşik etmenize gerek yoktur. Şimdi bu sistemlere kısaca bir göz atalım.

  Solar Shingle Çatı Sistemleri

solar shingleSolar Shingle çatı sistemleri çatınızdaki bilindik şıngıl yerine kullanılarak elektrik üretebilir. Böylece çatınız için hem görsel açıdan verim kaybı yaşamazsınız, hemde bedava elektrik üretebilirsiniz. Tabi solar shingle çatı kiremitleri verimleri de azımsanmayacak miktardadır. Güneşten elektrik üreten şıngıl çatı kiremitlerinin yaklaşık verimliliği %13 kadardır.

Bu kiremitlerin 250 tanesi yaklaşık 304 metrekare alan kaplamaktadır. 304 metrekare alan için maliyetleri ise 10.000 dolar kadardır.Piyasada güneş panelli şıngıl parçalarını üreten bir kaç firma bulunmaktadır. Yakında tüm dünya pazarında da yaygınlaşması beklenmektedir.

  Solar Kiremit ile Döşe Gitsin

Solar KiremitSolar kiremit ise eğimli kiremit çatılar için harika bir çözüm. Mevcut çatınızda ki kiremitler yerine doğrudan kullanılarak elektrik üretmek mümkün oluyor. Bu güneş enerjili kiremit sistemleri bilindik kiremitler ile görsel anlamda aynı özellikleri taşımaktadır. Bu sistem ile de hem elektrik üretebilirsiniz, hemde bilindik çatı koruma işlevi sayesinde çatınızı koruyabilirsiniz.

  Buzlu Solar Cam Kiremit

Buzlu Solar Cam Kiremitİsviçre merkezli bir firma tarafından geliştirilen buzlu solar cam kiremit ise bir başka güneş enerjili çatı malzemesidir. İsviçreli firma geliştirdiği bu çatı malzemesi ile ödül kazanmıştır. Yani ödüllü bir tasarımdır. Bu kiremitin döşendiği çatılar buzlu bir görüntüye sahip oluyor. Ayrıca evinizin ısı kaybını da ciddi anlamda önlüyor. Daha birçok özelliği bulunan buzlu solar cam kiremit için detaylı bir makaleyi ilerleyen günlerde sayfamızdan paylaşacağız.

  Özel Blok Solar Çatı Sistemi

Blok Solar Çatı SistemiBu güneş enerjili çatı kiremiti ise yukarıdaki ürünlerden çok farklı bir yapıya sahip. Düz ve dikdörtgen şeklinde olan blok solar kiremitler de güneşten bedava enerji üretirken, ev sahiplerini de düşünerek evin estetiğini bozmuyor. Bu kiremitlerin her biri yaklaşık 67 watt enerji üretebiliyor. Blok solar kiremitleri yapan firma şuanda 100 watt enerji üretebilecek şekilde ürünlerini geliştirmeye devam ediyor. Ayrıca, geleneksel güneş enerji panellerinin montajına kıyasla işçilikten ve zamandan %50 tasarruf sağlıyor. Ancak, bilindik solar panel ile blok çatı kiremitleri arasında %15 maliyet farkı oluşmaktadır. Yani güneşten enerji üreten kiremitler daha maliyetli.

  Solar Pod ile Çatınızda Delik Yok!

Solar PodSolarPod dediğimiz sistem de tamamen ev çatıları için geliştirilmiş bir teknolojik üründür. Bu ürün aslında geleneksel güneş panellerinin çatıya montajı yapılırken çatınız için zararsız hale getirilmesi için geliştirilmiştir. Firma bu ürün için çatınızı delmenize gerek yok diyor. Yani çatınızın her iki tarafı ile tek bağlantısı olan bu ürünü alıp çatıya koymanız yeterlidir. Çatıya vida ile tuturmanıza gerek yok. Tabi burada şu soru da sorulabilir. Rüzgar alıp götürmesin? Evet, firmanın dediğine göre 208 km/saat hızında esen rüzgara dayanabiliyormuş.

  Solar Halı ile Ser Gitsin

Solar Halı teknolojisiSolar Halı teknolojisi de çok inovatif bir fikirdir. Bildiğimiz halı gibi sererek montajını yapabileceğimiz solar roll ile elektrik üretmek mümkün. Bu ürünün herhangi bir ağırlığı olmayıp, her türlü koşula da dayanabilmektedir. Montajı ise çok basittir. Rulo halinde sarılı olan bu ürünü, ayağınızın altına koyu itmeniz yeterlidir. O kendisi açılarak serilecektir. Ancak solar halının bir dezavantajı var ki verimliliği baya bir düşük.

  Sonuç

Sonuç olarak, yukarıda ki güneş enerjisi teknolojileri sadece ev kullanıcısının çatısına özel olarak geliştirilmiştir. Biliyorsunuz ki güneş enerjisi artık dev bir sektör haline gelmiştir. Hatta büyük petrol şirketleri Total gibi firmalar da güneş enerjisi sektörüne ciddi yatırımlar yapmaktadır. Solar çatı teknolojileri de kendi geliştiricilerine bu dev pastadan bir pay alma şansı tanıyacak gibi duruyor.

7 Yorumlar

  1. çok güzel bir makale olmuş. tabi bizim bunları evlerin çatılarında görmemiz için daha uzun yılların geçmesi gerekiyor. yazı için teşekkürler

  2. Güneş paneli teknolojisi çok hızlı gelişiyor. Önümüzdeki yıllarda çatılarda bu güneş panellerini görmemiz bizi şaşırtmayacak gibi gözüküyor. Değerli paylaşımınız için teşekkürler.

  3. Fatih Bey, anlattıklarınızın yapılabilirliği hakkında da fikir sahibi olmak isteriz. Yani işin maddi boyutu nedir, malzeme temin yeri neresidir, vs. sorulara cevap bulabileceğimiz kaynaklar olursa çok güzel olacak. Çalışmalarınız için tebrikler, çok güzel çalışmalar.

    • Turan bey, şuanda türkiye’de sadece solar kiremit dediğimiz ürün bulunmaktadır. Bunun dışında, rulo halinde serebileceğiniz güneş halıları da vardır. İnternetten solar kiremit diye arattığınız zaman, bazı yerli firmaları bulabilirsiniz. İlginiz için teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here