Solar impulse 2 Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak!

0
1636
solar impulse 2
solar impulse 2,solar impulse yakıtsız uçak, güneş enerjisi ile uçan uçak, solar impulse 2 özellikleri

Solar impulse 2 güneş enerjisiyle çalışan uçak tarihe geçmek üzere.Solar impulse nedir? Solar impulse dünyada güneş enerjisi ile gece gündüz farketmeksizin havada uçabilen ilk uçaktır. Solar impulsenin tasarımcıları yakın zamanda yeni uçakları olan Solar impulse 2 ‘yi tanıttılar. Güneş enerjili uçak ‘ın yaratıcıları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg ‘dir.

Bu güneş enerjili uçak ‘ın tasarımcıları, solar impulse 2 ‘nin hiç yere inmeden sürekli uçabileceğini söylediler. Bertrand Piccard ve Andre Borschberg solar impulse 2 ‘yi yapmalarının amacının dünya etrafında güneş enerjisi ile çalışan uçakla gezebilmenin mümkün olduğunu söylediler. Amaç bu tasarımları ile dünya etrafında gezebildiklerini kanıtlamak.

Solar impulse 2 ABD Ohio eyaletinde bulunan Dayton Uluslararası Havalimanından kalktı ve yaklaşık 17 saat boyunca havada yol aldı. 17 saatlik uçuştan sonra Pensilvanya da bulunan Lehigh Valley Uluslararası Havalimanına iniş yaptı.

Eğer solar impulse 2 hedefleri olan dünya etrafını dönmeyi başarabilirse, güneş enerjili bu uçak , yakıtsız olarak dünyayı dolaşan ilk uçak olacaktır.

Güneş enerjili uçağın pilotları ise, dünyanın etrafını yakıtsız uçak ile dolaşan ilk pilotlar olacaktır.

Solar impulse 2 özellikleri nelerdir?

Solar impulse 2 özellikleri başlıca şunlardır;

  • Güneş enerjisiyle çalışan uçak olan ve havada yakıtsız uçabilen bu uçağın kanatları tek bir parçadan oluşmaktadır,
  • Tek bir parça olan bu kanadın üzerinde 7.200 adet güneş pili yani güneş hücresi vardır,
  • İmpulse 2’nin kanat uzunluğu ise 72 metre,
  • 72 metre uzunluğunda olan bu kanatlar Boeing 747 Jumbo jetlerden bile daha uzundur,
  • Bu kanatların toplam ağırlığı ise 2.300 kg’dır,
  • En son teknolojilerin kullanıldığı güneş enerjili uçağın yapımında 80 şirket görev aldı.

Impulse 2’nin genel özellikleri bunlardır.

Yakıtsız havada günlerce kalabilen bu uçak isviçre uçak lisansı sahibidir. Solar impulse ilk test uçuşlarına 2009 yılının aralık ayında başladı. İlk test uçuşu olan 2009 yılında 26 saat havada uçtu. 26 saatlik bu uçuşun 9 saati gece uçuşu olarak kayıtlara geçti.

2012 yılında ise 36 saat havada yakıtsız uçabilen ilk uçak oldu. Ayrıca 2012 yılında ispanya’dan fas’a aralıksız uçarak geçti. Bu uçuşu ile kıtalar arası uçan ilk güneş enerjili uçak olma ünvanı aldı.

2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin bir ucundan diğer ucuna uçarak geçmesi ile tarihe geçti. Bu başarısının adı da ABD’yi bir uçtan diğer uca güneş enerjisi ile uçarak geçen uçak olarak aldı.

Solar impulse 2 şuanda havada ve hedefledikleri dünya etrafını yakıtsız ve güneş enerjisi ile dolaşan ilk uçak olma ünvanı için uçmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here