Solar Kablo Fiyatları ve Kullanıldığı Yerler

0
1736
Solar Kablo Fiyatları
Solar Kablo Fiyatları

Solar kabloların bir diğer ismi de fotovoltatik kablolardır. Solar kablolar: çift izolasyonlu, tek damarlı, ince çok telli, bükülü ve elektrolikit bir kablo çeşididir. Dış ortamda uygulamalarında kullanıldığı için dayanıklıdır ve çift izolasyonla yalıtılmıştır. Olumsuz hava şartları özellikle don ve çok sıcak havalara karşı dayanıklı olan solar kablolar -40,soğuk +105 derece sıcaklılığa kadar dayanıklılığını korumaktadır. Ayrıca asite, kemirgenlere, gerilime, kimyasallara, doğal yağlara, aşınmaya, paslanmaya, güneş ışınlarına karşıda dayanıklı olması gerekir. En önemli, özelliklerinden birisi yanmaz bir kablo çeşidi olmasıdır. Bütün bu özellikler solar kablo fiyatları üzerinde etki etmektedir.

Solar Kablo Özellikleri Nelerdir?

  • Solar kablolar çift izolasyonlu olmalıdır.
  • Alev almayan özellikte yapısı olmalıdır.(+105 derece sıcaklığa dayanıklı )
  • 25 yıl ömrü olmalıdır.
  • Soğuk hava şartlarına dayanıklı olmalıdır. (-40 dereceye kadar )
  • Kısa devre yapmamalıdır.
  • EN60216 testini geçmiş olmalıdır.
  • Kopmaya dayanıklı olmalıdır.
  • Kemirgenlere dayanıklı olmalıdır.
  • Asit, yağ, UV ışınlarına dayanıklı olmalıdır.
  • Bakır kalaylı tellerden yapılmalıdır.

Solar Kablo Fiyatları ve Kullanıldığı Yerler

Solar kablolar güneş panellerinde kullanılır. Güneş panelleri güneşten enerji üretmek için kurulduğu için yüksek sıcağa maruz kalacaktır, buda panellerdeki bağlantı ve haberleşmeyi sağlayan kabloların ısınıp yanmasına neden olabilir. Ayrıca bazı bölgelerde yazlar çok sıcak, güneşlenme süresi fazladır fakat kışlarda çok fazla soğuk olur. Böyle iklim şartlarına sahip bölgelerde kışında don olabilir. Bu sebeple solar kablolar -40, +105 derece hava şartlarına dayanıklı olduğu için güneş panellerinde kullanılmaktadır. Güneş panelleri dış ortamlara kurulan bir enerji üretim aracı olduğu için her türlü olumsuz etkilere karşı dayanıklı olan solar kablolar kullanılmaktadır. Bu sebeple solar kablo fiyatları bütün bu özellikler göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir.

Solar kablolar garanti şartlarına göre kullanıldığı zaman 25’ yıl gibi uzun bir kullanım ömrü vardır. EN60216 nolu dayanıklılık testini geçmiş solar kablolar kullanırsanız kısa sürede kablo yenilemek zorunda kalmazsınız. Kabloların maliyeti oldukça düşüktür fakat kalitesiz bir kablo kullanmak üretilen enerjide verimsizlik, değiştirilirken harcanan maliyet, insan gücü, maddi zarar gibi bütün bu olumsuzlukları göz önünde bulundurmak ve güneş panellerinin kullanım şartlarına en uygun solar kabloları tercih etmek gerekir. Bu sebeple solar kablo fiyatları düşük olan kabloları alırken bir kez daha düşünmek gerekir.

Güneş panelleri yeni kullanılmaya başlandığı için kullanılan solar kablolar özelliklerine uygun üretemeyen firmalar kuruluşlarını kapatmak zorunda kalmışlar insanlar muhatap bulamadığı için mağdur olmaktadırlar. Güneş panellerinin kullanımlarının artması ile dayanıklılığı test eden kuruluşlar kurulmuş buda mağduriyeti ortadan kaldırmıştır. Bu yüzden garanti veren ve tecrübeli firmalarla çalışmanız işinizin akıbeti açısından oldukça önem arz etmektedir.

SolarEvi.com güneş paneli başta olmak üzere güneş ve rüzgardan elektrik üretmek için gerekli bütün ekipmanları Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar ulaştırarak Türkiye’mizin enerji konusundaki dışa bağımlılığının azalmasına katkı sağlayan bir e-ticaret sitesidir. İlk etapta neredeyse %70’i kırsal kesimlerde yaşayan Türkiye halkını hedeflemekle birlikte Ortadoğu ve Afrika’ya da hizmet vermektedir.

Üstün kalite ve standartlarda hizmet veren SolarEvi.com bir AYETEK markasıdır. Türkiyenin en yeni sektörünün en eski şirketi olarak bütün Türk halkını güneşi ve rüzgarı hasat etmeye davet eder.

solarevi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here