Sudan ile Enerjide İşbirliği Anlaşması Yapılacak

0
1916
sudan ile enerjide işbirliği, sudan-enerji-isbirligi
sudan ile enerjide işbirliği, sudan-enerji-isbirligi

Sudan ülkesi son yıllarda yaptığı yatırımlar ile yenilenebilir enerji kaynaklarında deneyim kazandı. Ülke elektrik ihtiyacının %70’ini hidroelektrik santrallerden karşılıyor. Sudan Türkiye ile yenilenebilir enerji kaynakları alanında işbirliği yapmak istiyor.

Sudan Elektrik ve Su Kaynakları Bakanı Salim “Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynakları olarak yüksek bir potansiyel var. Yenilenebilir enerji kaynakları alanındaki deneyimlerimiz ile Türkiye’yle bu alanda işbirliği yapmak istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

Enerji Bakanı Salim Önemli Açıklamalarda Bulundu

sudan-enerji-bakani-salimSudan Enerji Bakanı Salim Türkiye’nin enerji potansiyeli ve yapabilecekleri hakkında açıklamalar da bulundu. Salim “Daha öncesinde dünyanın birçok ülkesi hidroelektrik yapıları eleştiriyordu. Ancak bu enerji kaynağının yenilenebilir olması ve süreklilik arz etmesi, artık birçok ülke tarafından kabul edilen bir gerçektir. Avrupa ülkelerinde şu anda hidroelektrik santrallerinden yaklaşık olarak %70 oranında enerji sağlanıyor. Amerika’da ise bu oran daha yüksek ve diğer enerji kaynakları arasında en yüksek orana sahip enerji türü hidroelektrik santrallerinden karşılanıyor” açıklamalarında bulundu.

Salim yaptığı bir başka açıklamada “Dünyanın bu tür yatırımları hızlandırması gerekiyor. Bunu yapmaya mecburuz. Çünkü ilerleyen zamanlarda çevre bizim için daha büyük önem arz edecek. Şu anda kullanılan enerji kaynakları çevreye zarar veriyor ve bu açıdan dünyanın geleceği karanlıktır” söylemlerinde bulundu.

Sudan ülkesi enerji ihtiyacının %30 kadarını fosil kaynaklar ile karşılıyor. %70’lik bir oran ise yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanıyor.

Sudan Enerji Bakanı Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları konusunda daha fazla yatırım yapması gerektiği görüşünde. Ayrıca Sudan Enerji Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile de görüşmelerde bulundu ve görüşlerini kendisine aktardı.

Sudan önceki yıllarda Siemens ve ABB firmaları başta olmak üzere birçok yerli firma ile hidroelektrik santralleri konusunda yatırım gerçekleştirdi. Konu ile ilgili önümüzdeki yıllarda Türk şirketleri ile de aynı çalışmaların yapılabileceği belirtildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz gün resmi Twitter hesabında, Sudan Enerji Bakanı ile görüştüklerini doğruladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here