Sunpower Dünyanın En Verimli Solar Panelini Tanıttı

2
2908
Sunpower Güneş Paneli Verimliliğinde Kendi Rekorunu Kırdı
Sunpower Güneş Paneli Verimliliğinde Kendi Rekorunu Kırdı

Amerika’da solar paneller yapan Sunpower şirketi geçtiğimiz günlerde yeni bir rekora daha imza attığını duyurdu. California temelli şirket yaptıkları solar panelin üzerine vuran ışığın %24.1 ‘ini elektriğe çevirdiğini belirtti.

Bu iddaa Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvar’ı tarafından da onaylandı. SunPower şirketine göre bu panelin bu kadar etkili olmasını sağlayan etken silikondan yapılmış olması ki, silikon şu anda solar panellerin yapımında en çok kullanılan materyal olma özelliğine taşıyor.

Sunpower Güneş Paneli Verimliliğinde Kendi Rekorunu Kırdı

Rekor kıran bu güneş paneli, SunPower labarotuvarlarında üzerine gelen ışığın %25 ini elektriğe çeviren solar hücrelerden yapıldı. Diğer çoğu güneş panelinin ışığı elektriğe çevirme yüzdesi %15 ile %18 arasında bulunuyor.

SunPower şirketi daha birkaç ay önce yine rekor kıran bir silikon güneş paneli geliştirmişti. O güneş panelleri ,ışığın %22.8 ini elektriğe çeviriyordu. Solar panellerin verimliliği önemli bir konu çünkü, solar panellerin verimleri yüksek oldukça bir binanın çatısına veya belli bir alana düşünüldüğünde daha az solar panel konulmasına imkan sağlıyor.

SunPower şirketine göre kendi panelleri aynı alanda diğer panellere göre %70 daha fazla enerji üretebiliyor. SunPower ve diğer solar panel üreticileri panellerin yapım malzemeleri ve optik teknoloji inovasyonlarında yeni gelişmeler sağlamak için çalışıyorlar.

Özellikle Solar City şirketi ,kendi panellerinin verimliliği hakkında görüşlere açık olduğunu belirtiyor. Ünlü petrol şirketi Total’in %66 hissesi Sun Power şirketinin elinde bulunuyor. SunPower şirketi 2015 yılında 1.58 milyar dolar kazanç sağlayıp, yıllık 299.44 milyon dolar harcama yaptığını açıkladı. Şirket 2014 ve 2013 yıllarında da yıllık bazda karda olduğunu açıklamıştı.

Güneş paneli çeşitleri her geçen gün artmaktadır. Bu çeşitlilikle paralel olarak güneş paneli verimliliği artmaktadır. Önümüzdeki yıllarda çok daha verimli güneş panellerini çok daha uygun fiyatlara alabileceğimiz aşikardır.

2 Yorumlar

  1. gerçekten harika güneş panelleri olmuş. peki bu kadar yüksek verimli güneş panelleri piyasaya sunulduğu zaman, maliyetler düşer mi?

    • Açıkçası maliyetlerin düşeceği kesin gibi, ancak bu sefer de ürettiğiniz elektriğin satış fiyatını düşürme durumları olabilir. Ben pek fazla bir şey değişeceğine inanmıyorum. Tek kazançlı durum, dolar kuru düşük olduğunda tesisi kurmak, dolar kuru yüksek olduğunda ise elektrik satmak. Tabi bu durum da biraz şans işi. Yorumunuz için teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here