Suoz Energy Kuşadası’nda Güneş Santrali Kurdu!

0
684
Suoz Energy Kuşadası’nda Güneş Santrali

Türkiye’nin eski başbakanlarından Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçuran Çiller’in Üst Yöneticisi olduğu Suoz Enerji Grubu Kuşadası’nda güneş enerjisi santrali kurdu. 110 dönümlük geniş bir arazi üzerine kurulmuş olan Kuşadası Lisanssız Güneş Enerjisi Santrali (GES); ileri teknoloji ile güneş enerjisinden elektrik üretecek.

Tesisin açılışında konuşan Suoz Enerji Grubu üst yöneticisi Berk Uçuran Çiller, Türkiye’nin büyümesini destekleyen yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimine dair yatırımlarına devam edeceklerini belirterek; Kuşadası Lisanssız Güneş Enerjisi Santrali’nin 9,3 megawatt kapasiteli olduğuna dikkat çekti. Bahse konu üretim seviyesi ile 5 bin hanenin elektrik ihtiyacının karşılanabileceğini belirten Çiller; şu anda tesisin deneme üretiminde olduğunu ifade etti.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi alanında ilk yatırımlarının söz konusu tesis olduğuna vurgu yapan Berk Uçuran Çiller; tesisin ileri teknoloji ile donatıldığını deklare etti. Akıllı güneş takip sensörleri sayesinde klasik güneş enerjisi panellerine oranla yüzde 22 oranında daha fazla elektrik enerjisi üretilecek tesisin gelecek günlerde tamamen hizmete sokulacağını söyleyen Çiller; güneş enerjisinden elektrik üretimine dair yapacakları yatırımların da devam edeceği müjdesini verdi.

Kurdukları tesisin yıllık 15 bin 700 megavat/saat elektrik üretimi gücünde olduğunu ifade eden Berk Uçuran Çiller, “Çatı Pili Projesi” ile de Çin Halk Cumhuriyeti’yle rekabet edebilecek noktaya geldiklerini belirtti. Devletin YEKA ihalesi açacağını hatırlatan Çiller, bu konuda da hazırlıklarının çok büyük oranda tamamlandığını söyleyerek; devletin ihale şartnamesini açıklamasını beklediklerini ifade etti.

TÜRKMEN – 1 GES KUŞADASI PROJESİ HAKKINDA

Proje Yeri: Kuşadası, Aydın
Proje Alanı Radyasyon Değeri: 1.616 kWh/m²/gün  (TR Ortalaması 1.527 kWh/m²/gün)
Proje Tipi: Lisanssız GES
Toplam Proje Alanı: 132.242,69 m²
Toplam Kurulu Güç: 9,3 MWp
Tracking Sistemli Kurulum: 4,5 MWp
Sabit Sistemli Kurulum: 4,8 MWp
Kullanılan Panel Adedi: 30.366 adet Mono Perc Panel
Kullanılan İnvertör Adedi: 209
Operasyona Alınma: Ağustos 2018
Yıllık Üretim: Yaklaşık 15,7 GWh
5.000 hanenin Elektrik İhtiyacı
Yıllık Yaklaşık 13.000 ton CO₂ Oluşumunu Engelleme
Yıllık 25.000 Ağacın Kurtarılması

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here