Suudi Arabistan Güneş Enerjisini Irak’a Satacak!

0
599
Suudi Arabistan Güneş Enerjisini

Irak elektrik enerjisinin büyük bir kısmını İran’dan almaktadır. Ancak, ırak hükümeti iran’a olan borçlarını ödeyememektedir. İran ise bunun üzerine Irak’a sattığı elektriği kesti.

Irak’ta ki elektrik kesintisinin üzerine halk durumu protesto etti ve hükümet de bu protestolara karşın elektrik tedariği için çözüm arayışına girdi. Çözümü ise suudi arabistan’da buldu.

Irak’ın Başbakanı olan Haydar el-İbadi, ülkede yaşanan elektrik tedarik sıkıntısını çözmek için bir heyeti suudi arabistan’a gönderdi. Heyetlerin görüşmeleri neticesinde Irak ve Suudi Arabistan konuyla ilgili bir anlaşma sağladı.

İmzalanan anlaşmaya göre, Suudi Arabistan devleti tarafından Irak’ın enerji sorununa çözüm amaçlı güneş enerjisi santrali kurulacak. Kurulan bu güneş enerji santrali ise Irak’a 12 ay süresince yaklaşık 3.000 MW elektrik enerjisi verecek.

Irak tarafı ise bu anlaşmadan oldukça memnun. Irak Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, İran’dan ithal ettikleri elektrik enerjisi birim fiyatının yaklaşık 4’te 1’i fiyatına Suudi Arabistan’dan elektriği ithal ettiklerini söylediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here