Suudiler Milyar Dolarlık Enerji Yatırımı Yapmaya Hazırlanıyor

0
608
acwa power
acwa power

ACWA Power firması Suudi Arabistan merkezli firmalardan bir tanesi ve geçtiğimiz aylarda Konya Karapınar ilçesinde ihale süreci yaşanan güneş enerji santrali ihalesi üzerinde çalışmaları var. Firmadan yapılan açıklamada Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi duyduklarını ve bu alanda kapasite oluşturma hedeflerinin olduklarını belirtildi.

ACWA Power Başkanı ve aynı zamanda üst yöneticisi konumunda olan Paddy Padmanathan, Karapınar’da yapılması planlanan bin megavatlık enerji üretim tesisinin ihale aşamasında olduğunu ve bu ihaleye talip olduklarını açıkladı. Ayrıca Padmanathan, rüzgar enerjisi ile ilgili de 400 megavatlık bir kapasite için lisansa beklediklerini açıkladı. Firmanın jeotermal enerji kaynakları konusunda da 50 ve 200 megavatlık yatırım planları bulunuyor.

Enerji Yatırımında Milyar Dolar

ACWA Power Kırıkkale’de doğalgaz çevrim santrali inşaatını tamamlamak üzere ve 2017 yılının ilk yarısında devreye sokmayı planlıyor. Santralin yatırım maliyeti ise 1 milyar dolar civarında ve firmadan gelen açıklamaya göre Türkiye’de başka doğalgaz yatırımı yapılmayacak.

Firma daha çok jeotermal enerji ve rüzgar enerjisine yöneleceğini açıkladı. Ayrıca güneş enerjisine de ilgi duyduklarını açıklayan firma yetkilileri, yatırımların birçoğunun Türkiye’de yapmayı planladıklarını açıkladı.

Firma bugüne kadar yarım asırlık bir zamanda enerji sektörüne yaptığı yatırımlar ile biliniyor ve ülkelerde yaşanan siyasi gelişmelerden etkilendiklerini de belirtiyor. Artan terör olaylı ve değişen siyasi atmosfere karşın Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edeceklerini açıklayan firmanın ise gelecek için planladığı hedefler büyük.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here