Tam Sinüs Invertör Nedir? Invertör Büyüklüğü

0
1453
Invertör Nedir

Güneş panelleriyle elektrik üretirken kullanılan yardımcı araçlardan birisi inverterlardır. Bu cihazlar sayesinde güneş panellerince güneşten elde edilen enerji bildiğimiz elektrik enerjisine dönüştürülerek kullanılabilir. Tam sinüs invertör olarak bilinen inverterlar ise bu işlemi yerine getiren bir tür dönüştürücüdür. Diğer türleri ise tam kare invertör olarak adlandırılırlar.

Invertör Büyüklüğü Ne Olmalı?

Invertör seçerken öncelikle kullanım miktarına karar vermeniz gerekmekte. Hali hazırda satın aldığınız sisteme daha sonra yeni bir panel ekleyip eklemeyeceğinize veya tam sinüs inverter aracını şimdilik birkaç cihaza elektrik sağlamak için kullanırken gelecekte cihaz sayısını arttırıp arttırmayacağınıza karar vermeniz gerekir. Buna göre tam sinüs inverter cihazınızın büyüklüğüne ve kapasitesine karar verebilirsiniz.

Invertör seçiminizde kullanacağınız cihazların enerji ihtiyacının watt biriminde ne miktarda olduğunu bulmanız gerekiyor. Daha sonra satın alacağınız inverter cihazını da buna göre belirleyebiliyorsunuz. Akü voltaj düşmeleri ve inverter ısınma sorunları performansın düşmesine yol açabilen etmenlerdir. Bu nedenle eğer tam sinüs inverter ihtiyacınız tam olarak 1000 W ise ve siz de tam olarak bu değerde bir cihaz kullanırsanız, bu durumda dalgalanmalar nedeniyle sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun için mutlaka maksimum ihtiyacınızdan daha fazlasını karşılayabilecek bir cihaz satın almanız gerekir. Aksi takdirde sisteme zarar vermeniz söz konusudur. Bu noktada toplam enerjiye %50’lik bir pay eklemenizin yeterli olacağını söyleyebiliriz. Örneğin maksimum enerji harcaması 1000 Watt ise bu duruma 1500 Watt’lık bir inverter ihtiyacınızı soruna yol açmadan karşılayacaktır.

Sinüs Invertör ve Kare Dalga

Inverterlar ile farklı türde cihazları çalıştırmanız söz konusu. Bu noktada elde ettiğiniz performans cihazın türüne göre de değişim gösteriyor diyebiliriz. Tam sinüs inverter cihazlar standart olarak cihazlarınızı çalıştırmak için kullanabileceğiniz türde inverter’lardır. Bu cihazlarda üretilen akım alternatif akımda üretilmektedir.

Kare inverter türü aletler ise tüm cihazlar için uygun değildir. Bu inverterlar ile standart bazı cihazların çalıştırılamaması da söz konusudur. Bunlara örnek olarak dizüstü bilgisayarlar ve lazer yazıcılar örnek olarak gösterilebilir.

Hangi Invertör Modelini Satın Almalıyım?

Satın alacağınız invertera tümüyle ihtiyaçlarınızı karşılamak üzerine karar vermeniz gerekir. Eğer basit çözümler arıyorsanız kare dalga modifiye invertör tercih edebilirsiniz. Tam sinüs inverter cihazlar ise genel bir kullanıma sahiptir ve güneş panelleriniz için bu tipte inverterları tercih edebilirsiniz. Mutlaka toplamda kullanacağınız cihazların enerjisini hesaplayarak buna uyumlu bir şekilde invertör seçmeniz gerekir. Aksi halde güç dalgalanmaları nedeniyle istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

SolarEvi.com güneş paneli başta olmak üzere güneş ve rüzgardan elektrik üretmek için gerekli bütün ekipmanları Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar ulaştırarak Türkiye’mizin enerji konusundaki dışa bağımlılığının azalmasına katkı sağlayan bir e-ticaret sitesidir. İlk etapta neredeyse %70’i kırsal kesimlerde yaşayan Türkiye halkını hedeflemekle birlikte Ortadoğu ve Afrika’ya da hizmet vermektedir.

Üstün kalite ve standartlarda hizmet veren SolarEvi.com bir AYETEK markasıdır. Türkiyenin en yeni sektörünün en eski şirketi olarak bütün Türk halkını güneşi ve rüzgarı hasat etmeye davet eder.

solarevi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here