Tarlalar Güneş Enerjisi ile Sulandı

1
956
tarlalar-gunes-enerjisi-ile-sulandi
tarlalar-gunes-enerjisi-ile-sulandi, nar-bahcesi

Güneş enerjisi ile tarla sulama ve sulama sistemlerinin çalıştırılması projeleri hızla yayılıyor. Bir haberde Samsa ilçesi Doyran köyünden geldi. Devlet Su İşleri Müdürlüğünce yapımı tamamlanan GES projesi ile köydeki tarlalar sulanmaya başlandı.

38 bin metrekarelik bir alanda kurulu bulunan proje 9 milyon liraya mal oldu. Bir süredir devrede olan güneş enerji santrali ile ilk denemeler, Doyran köyünde bulunan tarlalara su verilmesi ile başarı ile yapıldı. Böylelikle su bekleyen araziler suya kavuşmuş oldu.

Güneş enerjisi santrali 8 bin 800 panelden oluşuyor. Senede 3 milyon 500 bin kilovat/saat enerji üretimi yapabilen sistem ile 28 dönüm arazi sulanması başarı ile gerçekleştirildi.

Artık Kuruyan Bahçe Kalmayacak

adil-alanBölgede yetersiz altyapı ve imkansızlıklardan dolayı Doyran köyünde sulanmayı bekleyen birçok bahçe ve tarım alanı, suya kavuştu. Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürü Adil Alan yaptığı açıklamada “Pompaj sistemini kullanarak çiftçiler sulama yapabiliyor. Ancak sağlanan su yeterli olmuyor ve bunun köylülere maliyeti çok oluyor. Bizde buradan yola çıkarak, böyle bir projeyi hayata geçirmeye karar verdik” sözlerine yer verdi.

Ayrıca ilçede faaliyet gösteren Sulama Birliğinin su faturası borcu nedeniyle, 2012 yılından beri sulama faaliyeti gerçekleştirilemediği öğrenildi. Proje ile birden fazla sorun böylelikle ortadan kaldırılmış olundu.

Ayrıca proje köylülerin elektrik faturalarında ciddi oranlarda düşüş olmasını sağladı. Sistem devreye girdiğinden bu yana üretimde de ciddi artışlar meydana geldi.

Sulama imkanlarının geliştirilmesi ile birlikte ürün çeşitlerinde de artış bekleniyor. Ayrıca maliyet düşüklüğü, pazarda ürünlerin daha ucuza satılmasını sağlayacak.

Şu anda faaliyette olan tesisin aylık kazancı 200 bin TL civarında ve tesis özellikle nar bahçelerinin kurumasını engelledi.

1 YORUM

  1. Ziraat Muhendisi olarak bu guzel haberi duyduguma sevindim. Yenilebilinir enerji kaynaklari bilhassa ulkemizde tarimsal maliyetin fazla olmasindan kaynakli ureticiye buyuk bir katki saglayacaktir. Ama onemli bir nokta olarak ilk girdi maliyeti yuksek tabiki her teknolojik yenilik gibi burada da devletin verecegi desteklerde onemli yonlendirme acisindan ureticiyi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here