Tasarım Harikası Devasa Boru Güneş Enerjisi ile Çalışıyor

0
861
the pipe
boru güneş enerjisi,pipe solar energy,the pipe photovoltaic,devasa boru güneş enerjisi

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Santa Monica Limanına konumlandırması planlanan devasa boru güneş enerjisi ile çalışıyor. Tasarım harikası olan bu devasa boru, Santa Monica Limanının birkaç metre uzağında konumlandırılacak. Tesis olarak planlanan boru görsel ve işlevsel olarak üstün özelliklere sahip. Tesisin en büyük özelliği deniz suyunu arıtarak içme suyuna çevirebilmesi. Bunu yaparken de güneş enerjisinden yararlanıyor.

The Pipe adı verilen devasa boru, Land Art Generator Initiative firmasının düzenlediği tasarım yarışmasında finale kaldı ve yapılmasına karar verildi. Projeyi geliştirenler ” Güneş Enerjisi ile çalışan yapıların tasarımlarının göz tırmalaması gerekmiyor ” açıklamasında bulundular. Yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin olarak tasarlanan yapılarında sanatsal olabileceğini proje geliştiricileri bize göstermiş oldular.

Artan Tuzlu Su Okyanusa Geri Dönüyor

Sistemin tasarım özelliklerinden bir tanesi de arıtılan sudan arta kalan tuzlu suyun, tekrar okyanusa bırakması. Böylelikle verimli ve tam dönüşüm sağlayan bir yapı ortaya çıkıyor. Amerika’da ki otoriteler tarafından tesis suyun gelecekteki değişiminin en büyük simgesi olarak görülüyor.

Tasarımda Neler Var?

the-pipe-2Yüzen bir platform üzerinde yer alan tesiste binlerce güneş enerji paneli bulunuyor. Böylece the pipe yani boru güneş enerjisi ile çalışacak. Borunun içerisinde ise geniş bir su işleme havuzu bulunuyor. Tesis yılda 4,5 milyon tuzlu suyu işleyebilecek ve arıtabilecek kapasitede ve elektromanyetik filtreleme sistemi ile çalışıyor. Yani bu güne kadar deniz suyu arıtma tesislerinin çalışma sisteminden farklı bir sistem ile çalışıyor. Ters osmoz mantığı ile çalışan arıtma tesislerinde bu ölçüde bir tasarım pahalıya mal olacağından, tasarımcılar elektromanyetik prensibini benimsemişler.

Devasa boru yılda 4,5 milyon litrelik suyu arıtırken, 10,000 MW civarında enerji harcıyor. Bu enerji tamamen güneş panelleri tarafından sağlanıyor. Yapılan tasarımdan dolayı arıtma süreci hem hızlı, hem de verimli bir şekilde çalışıyor.

Termal Su Kıyıya İletiliyor

Aynı zamanda tesiste sıcak su da üretiliyor ve borularla kıyıya taşınıyor. Arıtılan temiz su ise kentin ana su borularına iletiliyor. Projenin güneş panelleri, Kanadalı mühendislik firması tarafından geliştirildi. Projeyi geliştiren ekip başkanı ” Gelecekte bu tarz yapılar görmeye alışmalıyız. Yenilenebilir enerji kaynakları alanında yapılacak olan projelerin hem estetik hem de işlevsel özellikleri olacak. İlerleyen zamanlarda teknolojik yeniliklerin artması ile birlikte, hem rüzgar enerjisinden yararlanan, hem de güneş enerjisini verimli bir şekilde kullanan yüzen yapılar elde edilebilir ” açıklamasında bulundu.

İlerleyen yıllarda bu tür yüzen yapıların daha kompleks halleri ile karşılaşabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here