Tayfunla Çalışan Rüzgar Türbinleri Japonya’da Üretildi

2
1556
tayfundan elektrik, kasırgadan elektrik, rüzgardan elektrik, hortumdan elektrik
tayfundan elektrik, kasırgadan elektrik, rüzgardan elektrik, hortumdan elektrik

Dünyadaki en büyük doğal afetlerden bir tanesi olan Tayfun, Japon mühendislerin çalışmaları ile enerji üretebilecek hale getirildi. Japon mühendislerin bu müthiş buluşu sayesinde Tayfundan elde edilen elektrik enerjisi Japonya’nın elektrik ihtiyacını 50 yıl boyunca karşılayabilecek.

Projenin mucidi Japon Mühendis olan Atsushi Shimizu ekibi ile birlikte Tayfun enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren bir sistem geliştirdi. Helikopter şeklinde üretilen türbin, tayfunun enerjisini yakalıyor ve elektrik enerjisine dönüştürüyor.

Türbinin ana maddeleri dayanıklı malzemelerden üretilmiş ve uzun süre dayanabiliyor. Japonya bilindiği üzere güneş enerjisinden çok daha fazla rüzgar enerjisine sahip.

Kasırgadan Elektrik Üretiyorlar !

kasirgadan-elektrikShimizu 2013 yılında Challenergy adlı yeşil enerji şirketini kurmuş ve o günden itibaren Japonya’da meydana gelen felaketlerden nasıl yararlanacağını bulmaya çalışmış. Rüzgar enerjisinin Japonya’da etkili olduğunu gören Shimizu bu enerjiden faydalanmanın yollarını aramış.

Shimizu Avrupa’dan Japonya’ya rüzgar türbinleri ithal edildiğini ancak bunların Japonya’nın iklimine uygun olmadığını belirtiyor. Özellikle yüksek güçlere sahip tayfunlarda Avrupa’dan ithal edilen türbinler zarar görüyor.

Tayfun enerjisini yakalamak için tasarlanan sistemdeki türbinler, her yöne dönebiliyor ve ayarlanabilir pal hızlarına sahip. Bu sayede tahmin edilemez şiddete sahip rüzgarlara bile dayanabiliyor ve zarar görmüyor.

Sistem magnus etkisi ile çalışıyor. Magnus etkisi, havanın bir cisim etrafında dönmesi ve cisme basınç uygulaması olarak tarif edilebilir. Türbin etrafında bulunan kanatlar, magnus etkisi ile çalışıyor ve doğruda tayfunun etkili olduğu yerlerde konumlanıyor. Kanat hızları merkezde bulunan çubuğun sıkıştırılıp gevşetilmesi ile ayarlanabiliyor.

Japonya 2016 yılı itibari ile 6 adet büyük tayfun felaketine maruz kaldı. Artık Japonya’da etkisini gösteren tayfunlar, aynı zamanda yüksek oranda elektrik enerjisi de sağlayacak.

2 Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here