Tekstilin Öncü Fabrikası Elektriğini Güneşten Üretecek!

0
499
Tekstilin Öncü Fabrikası Elektriğini Güneşten Üretecek

Edirne’de faaliyet gösteren Edirne Giyim Sanayi (EGS), tükettiği enerjiyi güneş enerjisini kullanarak üretmek adına harekete geçti. 1975 yılında faaliyetine başlayan ve global çapta pek çok ünlü erkek giyim markasına üretim gerçekleştiren firma; aldığı karar doğrultusunda güneş enerjisine yatırım yaptı. EGS, 18 bin metrekarelik fabrika bahçesine kurduğu güneş enerjisi panelleri ile fabrikada harcadığı enerjiyi güneşten üretecek.

Güneş Paneli Sistemi 7-8 Yılda Kendini Çıkaracak!

Konu hakkında açıklamalarda bulunan EGS Yönetim Kurulu Başkanı Sayhan Türkeş, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretme fikrini gündemlerine 6 yıl önce aldıklarının altını çizerek; bunun sebebinin de dünyadaki enerji kaynaklarının hızla tükenmesi olduğunun altını çizdi. Bununla birlikte yaptıkları hesaplamalar neticesinde yapacakları yatırımın karlı olmayacağını ve kendisini ancak 7-8 yılda çıkarabileceğini gördüklerini dile getirdi. Şirket yapısına ek mali yük getirmemek adına bir müddet bekleseler de akabinde gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak adına harekete geçtiklerini ifade etti.

Güneş enerjisinden elektrik üretme üzerine yaptıkları yatırımın 7-8 yılda kendisini çıkarmasını beklediklerini ifade eden EGS Yönetim Kurulu Başkanı Sayhan Türkeş, bu sayede enerji kaynaklarının farklılaşmasını da sağladıklarını dile getirdi. Fosil enerji kaynaklarının tüketilmesinin yavaşlatılması gerektiğini söyleyen Türkeş; kendilerinin de bu yatırımı bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüklerini ve bu düşünceyle çevreyi korumak adına harekete geçtiklerini vurguladı. Bu tip projelerin artmasını temenni ederek sözlerine son veren Başkan Türkeş; başka doğanın olmadığını ve herkesin çevresini temiz tutmak zorunda olduğunu belirtti.

EGS Yönetim Kurulu Başkanı Sayhan Türkeş’in akabinde kürsüye gelen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’da EGS’nin her zaman öncü ve örnek bir firma olduğunu vurgulayarak fabrika çalışanlarının aile ortamından övgü ile bahsetti. Fabrikaların yalnızca istihdam ve üretim ile görevli olmadığının altını çizen Başkan Recep Gürkan fabrikaların; çevreyi koruyan, kollayan ve gözeten, doğa dostu ve çevrelerine örnek kuruluşlar olması gerektiğine dikkat çekti. EGS’nin bunu başarı ile gerçekleştirdiğini söyleyen Başkan Recep Gürkan, çabalarından ve yatırımlarından dolayı EGS Yönetim Kurulu Başkanı Sayhan Türkeş’e teşekkür etti.

Güneş Paneli Sisteminin Üretim Gücü ve Çevreye Faydası

Tesis hakkında bilgi vermek adına Edirne Giyim Sanayi tarafından yapılan açıklamada; yatırımı yapılan güneş enerjisi panellerinin 18 bin metrekare alan üzerinde güneşten elektrik enerjisi üreteceği belirtildi. Toplam 4 bin 224 adet güneş paneli ile günde 4.700 watt elektrik üretilmesi hedeflendiği açıklanırken; bu miktardaki elektrik enerjisinin, fabrikanın ihtiyaç duyduğu ve sarf ettiği toplam enerji miktarının yüzde 70’ine denk geldiğinin altı çizildi.

Bu sayede fabrikada tüketilen enerjiden tasarruf edilmesinin yanı sıra, fabrikada tüketilen enerji nedeniyle yıllık bazda açığa çıkan 912 ton karbon emisyonunun da önüne geçilmiş olacağı deklare edildi. Söz konusu miktardaki karbonun ancak 83 bin ağaç tarafından temizlenebileceği vurgulandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here