Temiz Enerji Üreten Belediyeler için Kolaylık !

0
960
Temiz Enerji Üreten Belediyeler

Elektrik sektöründe lisanssız elektrik üretimine ilişkin yönetmelikte, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) düzenleme yaptı. Yapılan değişiklikler, Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yenilenebilir enerji üretimi için bir megavata kadar lisanssız faaliyet gösteren elektrik üretim tesislerinde azami mesafe sınırı uygulanmayacak.

Yenilebilir enerji üzerine lisansız elektrik üretimi yapan tesislerde, belediyeler tarafınca yapılan şebekeye azami uzaklık şartı sınırı uygulanmayacak.

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ), hibe desteği ile yapılacak lisanssız elektrik üretim projelerinde, her trafo bölgesi için 5 MW’lik kapasite tahsis edeceğini açıkladı.

Bu tesislerden geçici onay verilmiş olanları devir almak isteyen firmalar, tesisi devir edecek firmanın kapasite tahsis için yapılması gereken şartları taşıyacak.

Yapılan bu değişiklikler ile ayrıca, uluslararası kuruluşlardan alınan hibe veya kredi desteğiyle kendi elektriğini lisanssız üretecek bazı kırsal kalkınma, tarım ya da atık su arıtma tesislerinin sözleşme teslim süreleri arttırıldı.

Böylece hibe veya krediden yararlanmaya hak kazandığına dair sözleşmeyi şebeke işletmecisine teslim etme süresi 3 aydan 7 aya çıkarıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here