Total Güneş Enerjisi Santrali İçin Özbekistan’da!

0
619
Total Güneş Enerjisi Santrali

Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden olan Total, Özbekistan’a güneş enerjisi santrali kurma kararı aldı. Fransız enerji devi Total, yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımları tüm hızıyla sürdürüyor. Fosil yakıtların yanı sıra yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımlar ile de adından sıkça söz ettiren Total, yeni yatırımı için Özbekistan’ı belirlediğini duyurdu. Total yeni güneş enerjisi santralini Özbekistan’ın Semerkant şehrinde kurmaya hazırlanıyor.

Özbekistan Hükümeti ile Fransız Kalkınma Ajansı arasında geçtiğimiz hafta imzalanan anlaşma neticesinde Fransız şirketlerinin Özbekistan’a 1 milyar Euro’luk yatırım yapması bekleniyor. Bu kapsamda Özbekistan’da yatırım yapacak şirketlerin;  Total, Airbus, Vinci, Orano Mining, Veolia, Total Eren, Fives Stein, Rungis ve Bouygues gibi dünyaca ünlü Fransız şirketler olduğu Özbek Hükümetince yapılan yazılı açıklamada deklare edilmişti.

Özbekistan Hükümeti GES Yapımı İçin Şirketlerle Anlaşamamıştı!

Özbekistan Hükümeti tarafından yatırım kararı alınan yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili olarak daha önce pek çok şirket ile çalışmalar gerçekleştirilmiş ancak bu çalışmalar iki taraf arasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle askıya alınmıştı. Son olarak Çinli Syngyes şirketi tarafından yapımı devam eden 100 MW’lık güneş enerjisi santrali yapımı, Özbek Hükümeti ile Çinli şirket arasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle askıya alınmıştı.

Şavkat Mirziyoyev ile Emmanuel Macron Anlaştı!

Geçtiğimiz hafta Fransa’nın Başkenti Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya gelen Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev; Özbekistan’a yapılacak yatırımlar konusunda bir dizi anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşmaların toplamı 1 milyar Euro’luk yatırımı içerirken; anlaşmaların detayında Özbekistan için stratejik önemi de bulunan güneş enerjisi santrali yapımının da yer aldığı öğrenildi. Buna göre; önümüzdeki günlerde Total tarafından gerçekleştirilecek proje ile Özbekistan’ın Semerkant kentine 100 MW’lık güneş enerjisi santrali yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here