Tunçmatik’ten Süper Yatırım !

0
1260
tunçmatik güneş enerjisi
tunçmatik güneş enerjisi

Tunçmatik’ten Süper Yatırım geldi. Tunçmatik birçok alanda ülkenin kalkınmasına ve ilerlemesine yardımcı olmakta. Bu kapsamda Tunçmatiğe bağlı alternatif enerji şirketi olan Powergie Türkiye genelinde 8 ili kapsayacak alternatif enerji üretme tesisi kurmak amacıyla yatırım yapmaya hazırlanıyor. Güneş santralleri ile yılda 123 milyon khw elektrik enerjisi üretmeyi hedefleyen Powergie bu yatırımı yapabilmek için Aktif banktan 73 milyon dolarlık kredi aldı. Bu kredi Türkiye tarihinde enerji alanında alınan en yüksek kredi olarak tarihe geçti.

Proje kapsamında Mersin, Ankara, Elazığ, Karaman, Afyon, Uşak Muğla ve Kütahya illerinde hayata geçirilecek olan güneş enerjisi santrallerinde yaklaşık olarak 3 bin kişi geçici iş sahibi olacak. Bu proje ile 1 yılda üretilen toplam elektrik enerjisi 41 bin evin yıllık enerji ihtiyacına karşılık gelmektedir. Bu yatırım sayesinde her yıl 58 milyon TL’lik gelir elde edilecek. Yapılan incelemeler ve hazırlıklar sonrasında yapılan açıklamalara göre Türkiye tarihi için son derece önemli bir yere sahip olacak olan bu projenin yapım aşaması yaklaşık olarak 6 ay sürecek ve 2017’nin sonlarında veya 2018’in ilk aylarında proje hayata geçirilerek elektrik enerjisi üretilmeye başlanacak

Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Neler Söyledi?

Proje ile ilgili ilk açıklamalar en yetkili ağız olan Tunçmatik yönetim kurulu başkanı Mehmet Özer’den geldi. Mehmet Özer açıklamalarında gelişen Türkiye için çok önemli olan bu enerji üretim tesisi ile dışa bağımlılığın azalacağını, ülkenin güneş enerji potansiyelinin çok fazla olduğunu ve bunun mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini, projenin hayata geçirilme süresinin oldukça kısa olduğunu ve bu tarz projelerin daha yaygın olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Aktif Bank Genel Müdürü Neler Söyledi?

Bu büyük projenin hayata geçirilmesi için kredi veren Aktif bankın genel müdürü Serdar Sümer ise Türkiye’nin özel sermayeli en büyük bankası olduklarını, bu tarz projelere destek vererek hem mutlu olduklarını hem de beraberce büyüdüklerini dile getirerek bu tarz projelerde hem üstlenici hem de yatırımcı pozisyonda yer alacaklarını dile getirdi. Bu tarz birçok projeyi hayata geçireceklerini dile getiren Serdar Sümer anlaşmanın iki taraf içinde hayırlı olmasını diledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here