Türkiye’de Bir İlk; Rüzgar Türbini Kanat Fabrikası

1
3245
Rüzgar Türbini Kanat Fabrikası
Rüzgar Türbini Kanat Fabrikası

Türkiye’de Bir İlk; Rüzgâr Türbini Kanat Fabrikası kuruldu. Dünyaca ünlü enerji firması General Electric bünyesinde bulunan LM Wind Power tarafından İzmir Bergama da açılan Rüzgar Türbini Kanat Fabrikası 11 Temmuz tarihinde geniş bir katılımcı kitlesi ile yapılan tören ile açılışını gerçekleştirdi.

Açılış Töreninde Üretilen İlk Kanat İmzalandı

Fabrikanın açılış töreninde katılımcılar, fabrika bünyesinde üretilen ilk rüzgâr türbin kanadını imzaladılar. Objektiflere takılan görüntülerde kanat üzerinde yer alan onlarca imza ise farklı ve hoş bir görüntü ortaya koyarken, katılımcılar da kendi imzalarının bulunduğu kanat ile bolca hatıra fotoğrafı çektirdiler. Aynı zamanda ikinci kanadın birleştirme işleminin de gerçekleştirildiği törende fabrikanın üretim kapasitesi ve hedefleri hakkında da katılımcılara bilgiler verildi. Yılda 500 Megavat kapasite üretim sağlayabilecek rüzgâr türbin kanadı üretilmesinin hedeflendiği fabrikanın ülke ve bölge halkına yapacağı katkılar da bir sunum ile katılımcılara anlatıldı.

50 Milyon Dolar Yatırım Maliyeti Bulunuyor

LM Wind Power tarafından açılan fabrikanın yatırım maliyetinin 50 Milyon Dolar olduğunu açıklayan CEO Mark de Jong yaklaşık 450 teknik personelin de fabrika bünyesinde istihdam edileceğini sözlerine ekledi. Yatırımlarının Türkiye üzerinde bulunan en büyük enerji yatırımları arasında yer almasının kendileri için öneminden bahseden de Jong aynı zamanda ülkenin hedeflediği 2023 yılındaki yenilenebilir Enerji hedefine yapacakları katkılardan dolayı son derece heyecanlı olduklarını sözlerine ekledi.

Ardından söz alan Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, ‘ülke olarak istihdam atılımı gerçekleştirdiğimiz bu dönemde açılan bu fabrika ile 450 kişinin istihdam edilecek olmasından dolayı mutlu ve gururluyuz’ ifadelerini kullandı.

Aziz Kocaoğlu ” İzmir, Çevre Yatırımlarında Türkiye’nin En Başarılı Kenti”

Toplantı sonunda konuşma yapmak üzere kürsüye gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bergama ilçesinde yapılan bu yatırımdan dolayı hissettikleri mutluluğu dile getirirken fabrikanın kuruluş aşamasında emeği geçen herkese teşekkürlerini bildirdi. İzmir’in ülke genelinde yenilenebilir enerji yatırımları arasında lider İl olduğunu ve bununla gurur duyduklarını belirten Kocaoğlu, Çevre yatırımlarında Türkiye’nin en başarılı kenti olduklarını ve yenilenebilir enerji kaynaklarının merkezi konumunda bulunmalarının örnek teşkil etmesinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

1 YORUM

  1. enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak sadece enerji üretmekle değil enerjiyi üretmeni sağlayan teknoloji ve ekipmanı üretmekten de geçer o yüzden bu tip yatırımlar çok değerli ve önemli yüzde yüz türk sermayeli firmaların bu yatırımlarının artarak devam etmesini diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here