Türkiye’de Elektrikli Araç Kullanımı !?

2
2681
türkiyede elektrikli araç kullanımı, türkiyede elektrikli araç sayısı, türkiyedeki elektrikli araç sayısı, türkiyede elektrikli araç şarj istasyonu haritası, türkiyedeki elektrikli araç şarj istasyonları
türkiyede elektrikli araç kullanımı, türkiyede elektrikli araç sayısı, türkiyedeki elektrikli araç sayısı, türkiyede elektrikli araç şarj istasyonu haritası, türkiyedeki elektrikli araç şarj istasyonları

Türkiye’de elektrikli araç kullanımı maalesef çok yaygın değil. Peki türkiye’de elektrikli araçlara neden kullanılmıyor?

Elektrikli otomobil endüstrisi her geçen gün hızla gelişmekte. Neredeyse piyasada bulunan otomobil markalarının tümü elektrikli araç piyasasına girmek için hazırlıklarını tamamlamış durumdadır. Piyasadaki elektrikli otomobil modellerine baktığımızda, aslında elektrikli araç çeşidinin oldukça fazla olduğunu görebiliriz.

Hatta Tesla otomobil markası, sadece elektrikli otomobil üretmektedir. Çünkü geleceğin araçlarının sadece elektrikle çalışacağına kesin gözüyle bakmaktadırlar.

Eğer yakın dönemde bazı avrupa ülkelerinin benzinli araç yasakları ile ilgili aldığı kararlara bakarsanız, elektrikli araçların geleceğinin de oldukça yakın olduğunu da görebilirsiniz.

Peki bu avrupa ülkeleri gerçekten elektrikli otomobilleri kullanıyormu? Aslında bakarsanız reel hayatta durum o kadar da iç açıcı değil. Çünkü, almanya yollarındaki 45 milyon aracın sadece 155.000 tanesi yarı elektrikli (hibrit) araçken, 25.000 tanesi %100 elektrikle çalışmaktadır.

Türkiye mi? Gerçekten çok acı… 2017 yılı itibari ile türkiye’de elektrikli araç kullanımı yani türkiyede ki elektrikli araç sayısı 471 adet‘tir.

Evet sayı maalesef bu kadar az. Neredeyse her evde 2 adet araç bulunmaktayken, türkiye genelindeki elektrikli araçların sayısının bu kadar düşük olması düşündürüyor.

Peki türkiye neden elektrikli otomobil kullanmıyor?

Cevabı oldukça basit. Vergi cenneti olan ülkemizde, maalesef elektrikli otomobiller için de çok yüksek vergiler alınmaktadır.

Elektrikli araçları alanlar daha çok keyif için almaktadır. Halkın birçoğu da elektrikli araçların aslında zenginlerin alabileceği kanısındadır. Nitekim durum biraz da öyle. Çünkü en ucuz elektrikli otomobilin fiyatı 60-70 bin TL’lerden başlıyor.

Ama iş sadece bu otomobillerin anahtar teslim fiyatında bitmiyor. Örneğin, renault elektrikli otomobil modellerini satıyor ama bataryasını kiraya veriyor. Evet, siz aracı alıyorsunuz ama aracınızı kullansanız da kullanmasanız da her aya akü kirasını renault’a veriyorsunuz.

Ama, elektrikli otomobillerin ülkemizde rekabete gireceği ve fiyatlar ile koşulların haifleyeceği zamanların çok uzak olmadığına inanıyoruz.

Artık ülkemizde ki birçok alışveriş merkezinin otoparklarında elektrikli araç şarj istasyonu bulunmaktadır. Eğer şu detaylı haritaya bakarsanız;” türkiyedeki elektrik araç şarj istasyonları haritası ” ne kadar yaygınlaştığını görebilirsiniz.

2 Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here