Türkiye’de Gezilebilecek Yerler Nelerdir?

0
263
Türkiye de Gezilebilecek Yerler

Türkiye toprakları dünyanın neredeyse en önemli tüm medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Hal böyle olunca, türkiye’de sayısız ve önemli tarihi eserler ve tarihi yapılar bulunmaktadır. Hatta neredeyse her hafta ya bir tarihi eser yada bir tarihi yapı gün yüzüne çıkmaktadır.

Sadece tarihi değil, aynı zamanda denizleri ve plajları ile de türkiye tam bir tatil ve seyahat cennetidir. diyebiliriz. Güzel ülkemizde çok güzel ve şifalı plajların yanı sıra, tertemiz ve ılıman denizi ile de yerli ve yabancı turistleri de kendisine çekmektedir. Peki türkiye’de gezilecek yerler deyince ilk akla gelen yerler nerelerdir?

Türkiye’de Gezilecek Yerler

Eğer türkiye’de gezilecek yerler gibi detaylı bir liste arıyorsanız, mutlaka gezi rehberi sitelerine göz atmalısınız. Çünkü, birçok gezi rehberi sitelerinde, site sahiplerinin bizzat gezip, gördüğü ve tecrübe ettiği bilgi ve fotoğrafları görebilirsiniz.

1- Bursa Ulu Camii

Eğer bursa gezilecek yerler listeniz varsa Bursa Ulu Camii mutlaka bu listede yer almalı. 1396 yıllarında zaviye olarak kullanılan Bursa Ulu Camii daha sonraları camiye dönüştürülmüştür. 1.Beyazıd bu camiyi 20 cami yaptırmak yerine yaptırmıştır. Mutlaka gitmeniz gereken bir yer.

2- Karaburun Yarımadası

Karaburun yarımadası da izmir gezilecek yerler listelerinde yer alan bir doğa harikasıdır. Çok eski medeniyetlerinde kullandığı karaburun yarım adasını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

3- Tigran Honents Kilisesi

Kars ilimizde bulunan bu kilise M.S. 1215 yılında yapılmıştır. Oldukça farklı bir yapı olan bu kiliseye de bakmanızı tavsiye ederiz.

4- Valla Kanyonu

Kastamonu ilimizde bulunan Valla Kanyonu doğa severlerin uğrak noktalarından birisidir. Belki de kastamonu’da ki en güzel manzarayı burada bulabilirsiniz.

5- Fırnız Mesire Alanı

Fırnız mesire alanı kahramanmaraş ilimizde yer almaktadır. Buz gibi akan derenin üzerinde kurulu olan masalarda kahvaltınızı yapabilir, doğanın tadını çıkartabilirsiniz.

6- Turgut Şelalesi

Eğer yolunuz Muğla’ya düşerse turgut şelalesine mutlaka gitmelisiniz. Tertemiz ve berrak akan bu şelalenin su sesi sizleri kendinizden alacaktır.

Kısaca türkiye’de ki gezilecek yerler bunlardır. Daha sayamadığımız 100’lerce gezilebilecek yer bulunmaktadır. Hangi ile giderseniz gidin, mutlaka gezebileceğiniz ve stres atabileceğiniz yerler bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here