Türkiye’de İlk Defa Güneş Park Enerji Kompleksi Mersin’de Hayat Bulacak

0
1727
güneş park enerji kompleksi
güneş park enerji kompleksi,mersin güneş park,güneş enerji kompleksi,mersin güneş enerji parkı

Güneş Park Enerji Kompleksi, Mezitli Belediyesi ve MMO Mersin Şubesi tarafından hayata geçirilecek olan Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan yapılardan birisi olacak. Geçtiğimiz günlerde kompleksin ilk parçasının montajına düzenlenen törenle başlandı. Kompleks, 7,5 dönümlük bir alan üzerine kuruluyor. Komplekste birçok yapı yer alıyor.

Güneş enerjisi ile çalışacak olan çocuk oyun parkı, sanayi endüstri müzesi, kadın üreticilere yönelik olarak hazırlanan sebze ve meyve kurutma alanı, salça ve meyve suyu çıkarma istasyonu ve enerji kuleleri, komplekste yer alan yapılar arasında olacak.

Güneş park enerji kompleksi aynı zamanda uygulamalı eğitim merkezi görevi görecek. Kompleks, Mezitli Yeni Mahalle 2. Çevre Yolu ve Mezitli Deresi köşesinde bulunan bir alanda kurulacak. Geçtiğimiz günlerde temeli atılan komplekse ait Güneş Yapı bölümünün ilk parçası, düzenlenen törenle yerine takıldı. Törende, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, MMO Genel Başkanı Ali Ekber Çakar, MMO Mersin Şube Başkanı Akar Tülücü, AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nasuh Mahruki ve ünlü aşçı ve televizyon programı yapımcısı Hollânda asıllı Wilco Van Herpen hazır bulundu.

Güneş Park Enerji Kompleksi Projesi Tüm Dünyaya Örnek Olacak

Proje Türkiye’de bir ilk olmasının yanı sıra dünyaya da örnek olacak. 7,5 dönümlük alanda inşa edilecek olan Güneş Park Enerji Kompleksi, yılın 310 günü güneş alan Mersin’de güneş enerjisinden en üst seviyede yararlanılmasını sağlayacak. Tesiste aynı zamanda ilkokul öğrencilerine Güneş Yapısı bölümünde teorik ve uygulamalı eğitim verilecek. Öğrenciler enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilgi sahibi olacaklar.

güneş enerjili parkPark alanının birçok yeri güneş saatleri ile süslenecek. Projenin bir diğer amacı, yenilenebilir enerji kaynaklarının halka tanıtılması ve halkın dinlenebileceği bir alan yaratılması. Park her ne kadar güneş enerjisine yönelik olarak çalışacak olsa da bazı bölümlerinde rüzgar enerjisi ile çalışan yapılarda olacak.

Arama ve Kurtarma Derneği başkanı Nasuh Mahruki’ninde tesis ile ilgili açıklamaları bulunuyor. Mahruki yaptığı açıklamada “Derneğimiz bünyesinde çalışan 36 ekipten bir tanesi Mersin ilinde bulunuyor” söyleminde bulundu. Mezitli Belediyesi birkaç hafta önce 2,5 dönümlük araziyi derneğin kullanımına tahsis etmişti. Arazide AKUT eğitim parkı bulunuyor ve eğitim parkının alt ve üst yapı işleri tamamlanmış durumda. Mahruki yaptığı bir başka açıklamada “ Güneş Park Enerji Kompleksi ve AKUT yerleşkesi de dahil olmak üzere bu tür yapılar bölge ve Türkiye açısından oldukça önemli” ifadelerini kullandı.

Mezitli Belediye Başkanı Tarhan projenin sadece başlangıç olduğunu, ilerleyen zamanlarda daha büyük projelere imza atacaklarını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here