Türkiye’de Lisanslı GES Projelerin Lideri

0
1120
lisanslı ges

Türkiye’nin ilk lisanslı ges (güneş enerji santralinin) kurulumunu gerçekleştiren Asunim Türkiye, liman işletmeciliğinden denizyolu taşımacılığına, gayrimenkul sektöründen yenilenebilir enerji sektörüne kadar birçok yatırımı olan Akfen Holding’in grup şirketlerinden olan ve Enerjide birçok HES, GES, RES portföyüne sahip Türkiye’nin önde gelen enerji yatırım firması olan Akfen Yenilenebilir Enerji ile Konya’da gerçekleştirilecek toplam 24 MWp gücünde iki ayrı lisanslı proje için EPC sözleşmesi imzaladı.

Tüm projelendirme ve mühendislik hizmetleri; Asunim’in Avrupa’daki mühendislik departmanı tarafından, en güncel teknikler ve Asunim’e özel yazılımlar kullanılarak yapılacak.

Lisanslı Ges Projelerinde Lider

Asunim Türkiye genel Müdürü Umut Gürbüz, Lisanslı GES segmentinde açık ara lider konumda bulunduklarına, kurulumda olan ve tamamlanan toplam 40 MWp leri bulan lisanlı GES projesi portföyüne sahip olduklarına değindi. Gürbüz; Elazığ’da EPC olarak yer aldığımız Solentegre GES projesi Türkiye’nin ilk lisanslı güneş enerji santrali olarak 2 yıla yakın bir süredir enerji üretiyor.

Dünya Bankası ve Avrupa Kalkınma Bankası’nın da ortağı olduğu Akfen Yenilenebilir Enerji gibi titiz ve kurumsal bir yatırımcıya ait iki lisanlı projede, bir çok uluslararası danışmanlık şirketinin teknik ve finansal kriterlerini sağlayarak seçilmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Tüm projelerimizde olduğu gibi bu projeyi de, piyasadaki en kaliteli ürünlerle, en iyi mühendislik ve bakım hizmetlerini sunarak Avrupa standartlarına uygun bir şekilde projeyi nihayete erdireceğiz dedi.

Yıllık 20.300.000 kWh Enerji Üretecek

Akfen Yenilenebilir Enerji’ye ait olan sistemin her birinin yıllık 20.3 milyon kWh enerji üreteceğine değinen, Umut Gürbüz, çevre yönetiminden atık yönetimine, hayvanların habitatının incelenmesinden su analizlerine kadar çok titiz bir çalışma içinde olacaklarını ekledi.

Her biri 12 MWp kapasitesinde olan 2 santralin proje planlama, mühendislik ve kurulumu 5 ay içerisinde tamamlanacak. Projenin bakım onarım faaliyetleri ise Asunim’in iştiraki, GES’lerin bakım onarımı alanında lider; bağımsız bir bakım onarım şirketi olan Maxima Enerji tarafından yürütülecektir.

Lisanlı projeler ve çatı uygulamaları konusunda öncü bir firma olduğunu kanıtlayan Asunim Türkiye, 2018 yılı ilk çeyreği itibariyle Türkiye’de 140 MW’ı aşan referanslara sahip olurken, Akfen yenilenebilir Enerji ile imzaladığı bu sözleşme ile tamamlanan ve kurulumda olan lisanslı GES portföyü ise 42 MW’lar mertebesine ulaşmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here