Türkiye’den Güneş Enerjisine 1 Milyar Dolar Yatırım!

0
719
Türkiye’den Güneş Enerjisine 1 Milyar Dolar

Türkiye’nin dış ticaret açığını oluşturan en büyük harcama kalemlerinin başında enerji gelmektedir. Enerji harcamasından dolayı doğan dış ticaret açığını gidermek, enerjide dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak adına ülkemizin yaptığı yatırımlar ise olanca hızıyla devam etmektedir. Bu bağlamda yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımlara hız kazandıran ülkemiz; yeni güneş enerjisi santralleri kurmak adına 1 milyar dolar değerinde proje geliştirdi. Türkiye güneş enerjisine yapacağı 1 milyar dolarlık yatırım ile Şanlıurfa, Niğde ve Hatay’a güneş enerjisi santralleri kuracak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımları artırma kararı aldı. Bu kapsamda güneş enerjisi santralleri kurmak adına ihaleye çıkılma kararı alındı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından alınan karar ile ihale çağrısına çıkılması Resmi Gazetede yayımlandı. İhale çağrısına göre; toplam 1 milyar dolarlık yatırım ile 3 şehirde toplam bin megavatlık güneş enerjisi santrali kurulması planlanıyor.

Şanlıurfa, Niğde ve Hatay’a Güneş Enerjisi Santrali!

Güneş Enerjisi Santralleri kurulması ile ilgili olarak 3 ilde öncü çalışmalar gerçekleştirildi ve alanlar tespit edildi. Buna göre; Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’nde, Niğde’nin Bor İlçesi’nde ve Hatay’ın Erzin İlçesi’nde güneş enerjisi santralleri kurulması kararı alındı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda bu 3 ilde yapılacak güneş enerjisi santralleri için ihaleye çıkılacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bahse konu yerlerde yapılması planlanan güneş enerjisi santralleri ile ilgili ihale başvurularını 31 Ocak 2019 tarihine kadar alacak. Her 3 il için de ayrı ayrı ihaleye çıkılacak. İhaleyi kazanan firmalardan Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine 500 megavatlık, Niğde’nin Bor ilçesine 300 megavatlık ve Hatay’ın Erzin ilçesine de 200 megavatlık güneş enerjisi santrali kurması istenecek. Kurulan güneş enerjisi santrallerinin 30 yıl süre ile kullanım hakları ilgili şirketlerde olacak. Bunun yanı sıra devlet kilovatsaat başına 6,5 dolar/cent tavan fiyat üzerinden 15 yıl boyunca alım garantisi verecek. Bu süre Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) Kullanım Hakkı Sözleşmesi’nin imzalandığı andan itibaren başlayacak.

YEKA-2 GES İhalesi Rakamları 5 Doların Altına Geriler!

Yapılacak güneş enerjisi santralleri için ihale sürecinde 6,5 dolar tavan fiyattan alım garantisi açıklandı. Bunun yanı sıra 6,5 dolarlık tavan fiyatın ihale sürecinde geri çekilmesine kesin gözüyle bakıldığı belirtiliyor. İhaleye girecek firmaların bu rakamı 5 dolar cent’in altına kadar çekecekleri tahmin ediliyor. Bu konu hakkında açıklamalarda bulunan Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli ihalede çıkacak rakamlarda bu fiyatın 5 doların (cent) altına kadar inebileceğini sektör olarak ön gördüklerini dile getirdi.

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli; ihaleye çıkılmadan önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, sektör temsilcileri olarak kendilerini de dinlediğini ve görüş alış verişinde bulunduğunu vurguladı. Bu sayede sağlıklı bir sürecin işlediğini belirten Kaleli; yeni yapılacak güneş enerjisi santrallerinden; hem Türk Milleti’nin ve ülkemizin, hem devletin ve hem de sektör temsilcilerinin kazançlı çıkacağına inandıklarını deklare etti.

GES’ler ile 700 Kişiye İstihdam Sağlanacak

Şanlıurfa Viranşehir, Niğde Bor ve Hatay Erzin ilçelerine yapılacak güneş enerjisi santralleri ile ilgili olarak yapılacak YEKA GES-2 ihalesi için açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; projenin en az yüzde 60 yerli malı kullanımı ile gerçekleştirileceğine dikkat çekti. Bu oranda bir yerlilik sağlamanın şart olduğu proje kapsamında 1 milyar doların üzerinde yatırım sağlanacağını belirten Bakan Dönmez; bu sayede 700 kişiye de doğrudan istihdam olanağı açılacağını vurguladı. Dolaylı yoldan ise, projelerin sağladığı iş olanaklarının on binleri bulabileceği belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here