Türkiyenin En Büyük Çatı Tipi Güneş Santrali’nin Geçici Kabulu Yapıldı!

0
1716
Türkiyenin En Büyük Çatı Tipi Güneş Santrali
Türkiyenin En Büyük Çatı Tipi Güneş Santrali

Proje Dünyanın dördüncü büyük, Türkiye’nin ise en büyük çatı üzeri GES (güneş enerji santrali) projesi olma özelliğini taşıyor.

Çatı üstü Güneş Enerji santrallerinin kurulumunda Türkiye’nin öncü kuruluşu olan Asunim Türkiye, Çatı referanslarına bir yenisini daha ekledi. Kayseri Mimar Sinan organize sanayii içerisinde bulunan 12 adet çatıyı kapsayan 7,2 MW çatı üstü güneş enerji sistemlerinin 3,92 MW’lık kısmının kurulumu anahtar teslim olarak tamamlanıp, devreye alımı gerçekleştirildi. Sistemlerin bakım onarım faaliyetleri de Asunim bakım onarım ekibi tarafından yapılacak.

Güneş enerjisi sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren ve birçok başarılı projeye imza atmış olan  Asunim Türkiye’nin, Yönetici Ortağı Umut Gürbüz, çatı sistemlerinin, arazi sistemlerine göre çok daha zor ve mühendislik becerisi gerektiren uygulamalar olduğunu, çatı üzeri güneş enerjisi üretim tesislerinde bir çok derin analizin ve doğru tasarımın yapılarak projelendirilmesi ve uygulanması gerektiğini, parametreden bir tanesinin eksik olması durumunda, hem bina güvenliğinde hem de sistem verimliliğinde önemli risklerin oluşabileceğini belirtti.

MİMARSİNAN 8 ÇATI PANELSİZDünyanın dördüncü büyük, Türkiye’nin ise en büyük çatı üzeri GES projesi olma özelliğini taşıyan santralin kurulumu 5 ayda tamamlandı. Toplamda 43.408,55 metrekarelik alanı kaplayan projenin, yılda 9.8 milyon kWh elektrik üretmesi bekleniyor. Projenin 5,1 MW’da 18920 adet CSUN marka güneş paneli, 2,1MW’da 7602 adet JİNKO Solar marka güneş paneli, 247 adet SMA marka inverter ve Leoni marka DC kablo kullanıldı Projenin konstrüksiyon malzemeleri İsotec’ten temin edildi.

Gürbüz; Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise dördüncü büyük çatı projesinin ilk etapının geçici kabullerini tamamlamış ve sistemleri uzman bakım onarım ekibimize teslim etmiş olduk. Var olan referanslarımıza çok önemli bir referans daha ekliyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu proje ile Türkiye’de 6 farklı OSB içinde projeler tamamlamış bulunuyoruz. Mimar Sinan OSB’de yer alan bu değerli yatırımcılara ve bize güvenip fabrika çatılarını bizlere emanet ettikleri için, Mimar Sinan OSB’ye de bu projede bizlere gösterdikleri destek için teşekkürlerimizi sunarız.” dedi

Mimar sinan 2Türkiye çatı üzeri GES segmentinde pazar lideri olan Asunim; Türkiye genelinde 20MW’ın üzerinde çatı üstü, 80MW’ın üzerinde arazi olmak üzere toplamda 100MW’ın üzerinde Anahtar Teslimi Güneş Enerjisi Santrali referansına sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here