Türkiyenin En Büyük Güneş Santrali Konya’da Açıldı!

1
1213
türkiyenin en büyük güneş santrali
türkiyenin en büyük güneş santrali,türkiyedeki en büyük güneş santrali

Türkiyenin en büyük güneş santrali Konya Kızören‘de faaliyete geçti. Türkiyenin en büyük güneş santrali özelliğini taşıyan bu enerji santralinin finansal kısmını Akleasing firması yapmıştır.

Konya daki bu güneş santralinin sahibi Baycan Yapı A.Ş. firmasıdır. Tunçmatik Powergie tarafından yapılan ve türkiyedeki en büyük güneş enerji santrali olan, bu santralin toplam kapasitesi 22.5 MW‘tır. Bu santralin ilk fazı olan 18.5 MW‘lık kısmı şuanda faaliyete geçti.

İlerleyen yıllarda ikinci fazında devreye sokulacağı söylendi.

Türkiyenin en büyük güneş santrali ve özellikleri

Konya Kızören Güneş Enerji Santrali yıllık üretebileceği enerji miktarı 30 Milyon kwh‘tir. Powergie tarafından yapılan bu santralin ömrü ise yaklaşık 30-35 yıl arasındadır.

kizoren güneş santrali
kizoren güneş santrali

Türkiyenin en büyük güneş santrali olan Kızören GES yaklaşık 430.000 metrekare alana sahip (430 dönüm).

Bu yatırımın Konya ‘da yapılmasının en büyük sebebi arazi yapısı ve güneş potansiyeli verileridir. Konya türkiye’nin en büyük yüz ölçümüne sahip şehrimizdir. Ve en düz araziler de yine konya’da yer almaktadır. Ayrıca metrekareye düşen yıllık güneş radyasyonu açısından da çok zengindir. İşte bu sebeplerden dolayı türkiyenin en büyük güneş enerji santrali Konya’ya kurulmuştur.

Toplamda 430 dönüm yer kaplayan ve kurulu gücü 22.5 MW olan bu santral için 75.000 adet güneş paneli kullanılmıştır. Tesiste kullanılan güneş panelinin markası ve modeli Yingli Solar YL 250 Polykristal. Konyada ki bu güneş santralinde alman malı inverter kullanılmıştır. Kullanılan inverter’in markası ve modeli SMA Sunny Central ‘dir. Bu inverter modelinden tesiste toplam 18 adet kullanılmıştır.

Bu tesisin yapım süresi ise yaklaşık 9 ay sürmüştür. Ayrıca Kızören Güneş Santrali yapımında toplam 450 km kablo kullanılmıştır.

konya kizoren güneş santrali

Türkiyenin en büyük güneş santrali olma özelliği taşıyan bu güneş santralinin ürettiği temiz enerji ile yılda 20.000 adet konutun enerji ihtiyacını karşılayabiliyor. Yılda 30.000.000 kwh ürettiği elektriği, güneş enerjisi kullanarak ürettiğinden dolayı doğaya herhangi bir karbon salınımı yapmıyor. Ve yıllık 45.000 adet ağacın kesilmesini önlüyor.

Ayrıca 18.000 ton’dan fazla karbonun da doğaya salınımına engel oluyor.

Türkiye’de güneş enerji santrallerinin kurulu gücü yaklaşık 390 MW’tır.

2016 yılı sonunda sadece güneş enerjisi ile elektrik üreten tesislerin kurulu gücünün 800 MW değerlerine yaklaşacağı ön görülüyor.

Şuanda yapımı devam eden 60-65 MW güneş santrali var ve bunların da önümüzdeki günlerde açılışının yapılacağı biliniyor.

Dünyadaki en büyük güneş santralinin kurulu gücünün 856 MW olduğu biliniyor. Türkiyenin en büyük güneş santrali ise şuan 22.5 MW kurulu güce sahip. Bu değerler dikkate alındığında temiz enerji sektöründe türkiye’nin daha çok yol alması gerektiği düşüncesi de kaçınılmazdır.

Dünya’da ki en büyük petrol şirketleri bile yenilenebilir enerji sektöründe ki fırsatları görerek bu alana yapılan yatırımları hızlandırırken, bizlerin bu fırsat trenini kaçırmamamız gerekiyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here