Türkiye’nin En Büyük RES Projesi Tek Seferde Yapılacak

0
1705
türkiyenin en büyük res projesi
türkiyenin en büyük res projesi,türkiyenin en büyük rüzgar santrali,türkiyenin en büyük rüzgar enerjisi,türkiyenin en büyük rüzgar türbini

Türkiye’nin en büyük firmalarından bir tanesi olan Borusan, yenilenebilir enerji kaynakları kapsamında türkiyenin en büyük res projesi hazırlanıyor. Almanya’nın üçüncü büyük firması olan EnBW AG ile stratejik ortaklığı bulunan Borusan Enerji, adını Borusan EnBW olarak değiştirip faaliyetlerini sürdürüyor. Borusan EnBW 2014 yılında yapımına başladığı dört yeni projeyi 2016 yılı bitmeden tamamlamayı hedefliyor. Firmanın İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde yapımına devam ettiği 33 MW kapasiteye sahip Fuatres Rüzgar Enerji Santrali dört projenin sonuncularından bir tanesi ve bu proje ile birlikte dört proje 2016 yılının sonlarına doğru tamamlanacak.

Böyle bir yatırım Türkiye’de tek bir seferde yapılan en büyük RES yatırımı olacak. Yatırımların toplam bedeli 350 milyon dolar olarak açıklandı ve bu miktar ile yatırımlar, Avrupa’nın 2015 yılı itibarî ile yapılan en büyük karasal rüzgar yatırımları arasında yer alıyor. Borusan EnBW yatırımlarına 2015 yılında Gaziantep ilinde yapımına başladığı 63 MW rüzgar enerjisi projesini de katmıştı. Firmanın önümüzdeki yıl yapmayı plânladığı Kartaldağı RES projesi de büyük bir öneme sahip ve yatırım kapsamına alınan projeler arasında yer alıyor.

Borusan EnBW Yatırımları Hız Kesmeden Devam Ediyor

Aydın ilinde Borusan EnBW firmasının jeotermal sahası bulunuyor. Yakın bir zamanda bu alanın ruhsatını alan firma bu bölgede hem rüzgar enerjisi, hem de jeotermal enerji proje ve geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Firmanın en büyük hedeflerinden bir tanesi rüzgar enerjisi alanında Türkiye’nin önde gelen firması olmak. Bu alanda yatırımlarını hızlandıran firma aynı zamanda araştırma ve geliştirme çalışmalarına son hızla devam ediyor.

Borusan EnBWBu kapsamda Borusan EnBW, ilk yatırımı olan Bandırma Rüzgar Santralini 2009 yılında tamamladı. Bandırma Rüzgar Enerjisi Santrali 89,7 MW Kurulu bir güce sahip.

Firmanın yatırımlarından bir tanesi de Yedigöl-Aksu Hidroelektrik Santrali ve bu santralin 50,3 MW Kurulu gücü bulunuyor.

Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali ise 50,6 MW Kurulu güce sahip. Bunun yanı sıra Koru Rüzgar Enerji Santrali 52,8 MW Kurulu gücü ile firmanın tamamladığı diğer projeler arasında yer alıyor.

Rüzgar enerji santralleri ve güneş enerji santralleri alanında birçok yatırımları bulunan Borusan firmasının önümüzdeki yıllarda yatırımlarını daha da artıracağı ve hızlandıracağı öğrenildi. Şu ana kadar Borusan’ın yapmış olduğu rüzgar enerji santrallerinin toplam kurulu gücü 375 MW’a ulaştı. Yatırımların bir kısmından teşvik alsa da çoğu öz sermaye ile yapılan rüzgâr enerji santrallerinin devamı gelecek.

Bu yazıyı okuduysanız Dünyanın en büyük rüzgar santralleri listesi isimli makalemize bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here