Üretici için Büyük Avantaj: Güneş Enerjisi ile Sulama Suyu Üretimi

0
999
Güneş Enerjisi ile Sulama Suyu
Güneş Enerjisi ile Sulama Suyu

Güneş enerjisi ile tarım yapılması artık mümkün ve ülkemizde giderek yaygınlaşıyor. Sulama suyu için yüksek maliyet ödeyen Antalyalı üreticiler bir yeniliğe imza attılar ve güneş enerjisi ile elektrik üreterek maliyetlerini azalttılar.

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde turfanda meyve ve sebze üreticileri güneş enerjisinden yararlanarak enerji maliyetlerini ciddi oranlarda düşürmeyi başardılar.

Tunahan Karataş adlı üretici, Ekmel Mahallesinde bulunan 7 dönümlük alana sahip serası için güneş enerji panelleri kurdu. Üretici yaptığı açıklamada “Sulama suyu için aylık yaklaşık olarak 350 TL civarında elektrik faturası ödüyorduk. Yıl bazında bu rakam ciddi oranlara ulaşıyordu ve çok zorlanıyorduk. Kurduğumuz sistem ilk kurulum maliyeti ise oldukça ucuz ve kendisini beş yılda amorti ediyor. Panellerin ömrü ise 25 yıl” söylemlerine yer verdi.

Ayrıca üretici diğer şehirlerdeki üreticilerin de bu sistemi kullanması gerektiğini belirtti. Üretici güneş panellerini Yüksel Yenilenebilir Enerji firmasına kurdurdu.

Firmadan yapılan açıklamaya göre ciddi oranda artan elektrik bedellerinin üreticiyi zor durumda bıraktığına yer verdi. Yenilenebilir enerji sistemleri sayesinde daha çok üretim gerçekleşebilir ve üreticilerin maliyetlerinde ciddi oranda düşüş sağlanabilir.

Antalya’nın Gazipaşa ilçesi özellikle turfanda meyve ve sebze üretimi ile ülkemizde ön plana çıkıyor. Açıkta ve sera sistemi ile yapılan üretimde ise sulama sistemleri, hayati bir öneme sahip. Sulama sistemlerinin, üretilen sebze ve meyvelere ulaştırılabilmesi için ise yüksek oranda enerji harcanması gerekiyor.

Enerji ihtiyacının şehir şebekesinden sağlanması ise aylık ve yıllık bazda oldukça pahalıya mal oluyor. Güneş enerjisi ile sulama sağlanması, üreticilerin masraflarını büyük ölçüde azaltmış.

Ayrıca yenilenebilir enerji konusunda Ziraat Bankasının çiftçilere ve üreticilere de olumlu katkıları var. Ziraat Bankası, üreticiye 4 yıllık düşük faizli kredi imkânı sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here