Üretirken Öğreniyoruz !

0
831

Amasya üniversitesi Üretirken Öğreniyoruz ! isimli bir proje geliştirdi.Üniversite bu proje kapsamında 200 kW ‘ lık şebeke bağlantılı güneş enerjisi sistemi kurdu.Bu sistem ayrıca uzaktan izleme sistemiyle de izleniyor.

Üretirken Öğreniyoruz

Üretirken Öğreniyoruz

200 kW’lık bu proje Amasya üniversitesinin Fen-Edebiyat Fakültesi’nin çatısına kuruldu.

Üretirken Öğreniyoruz ! projesi kapsamında üiversitenin kampüsündeki belli yerleşkelere rüzgar türbinleri de kuruldu.Kurulan rüzgar türbinlerinin bir tanesinin gücünün 3,2 kW olduğu ve bu rüzgar türbinlerinden üniversite kampüsüne toplam da 3 adet tesis edilmiştir.

amasya-universitesi-uretirken-ogreniyoruz-projesi-kapsaminda-fen

Proje kapsamında Amasya Üniversitesi’nin belli başlı yerleşkelerinin elektrik enerjisi ihtiyacı karşılandı.Üniversite rektörü Prof.Dr.Metin Orbay , bu projenin mühendislik öğrencilerimizin saha tecrübesi ve saha labaratuarı olduğunun söyledi.

Bu projenin koordinatörü Yrd.Doç.Dr. Ünal Kurt ‘tur.

Proje Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı destekli olup toplam maliyetinin 960.000 TL olduğu söylendi.Proje maliyetinin yaklaşık 718.000 TL’lik kısmının Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından hibe edildiği ve kalan kısmın ise Amasya Üniversitesi bütçesinden temin edildiği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here