Uşak Belediyesi Güneş Enerji Santrali Hamlesi Yaptı

0
1424
uşak belediyesi güneş enerji santrali
uşak belediyesi güneş enerji santrali,uşak belediyesi güneş santrali,uşak belediyesi güneş tarlası,uşak güneş enerjisi

Uşak belediyesi güneş enerji santrali projesi ile sağlam bir hamle yaptı.

Uşak Belediyesi tarafından yakın bir zamanda hazırlanan yenilenebilir enerji projesi, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından beğenildi. Güneş panellerinin güneş tarlalarını oluşturacağı proje 1 milyon 240 bin TL’ye mal olacak ve bu miktarın 740 bin TL’si Zafer Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak.

ZEKA (Zafer Kalkınma Ajansı) tarafından sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına sağlanan destek kapsamında Sürdürülebilir Çevre Mali Destek Programı (SÜÇEP) birçok yeni projeyi destekliyor ve o projelerden birisi Uşak Belediyesi tarafından oluşturulan Güneş tarlaları projesidir.

Uşak Belediye Başkanı Korkmazın verdiği bilgide ” Zafer Kalkınma Ajansı ve Uşak Belediyesi arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında yeni bir proje oluşturduk ve projemizi ajansa ilettik. Projemiz ajans tarafından beğenildi ve uygulanmaya layık görüldü. Yakın bir zamanda projenin uygulanması ile birlikte, enerji ihtiyacımızın büyük bir çoğunluğunu karşılayabileceğiz. ”

zeka uşak belediyesiGüneş tarlalarından elde edilen elektrik enerjisi Uşak halkının kullanımına sunulacak. Dünyada şu anda enerji sıkıntısına yaşanacağına dair işaretler var. Sanayi ve konutlar tarafından kullanılan elektriğin birçoğu, fosil yakıtlardan ve nükleer enerjiden elde ediliyor. Nükleer enerji her ne kadar verimli bir şekilde çalışsa da, çok büyük tehlikeleri bünyesinde barındırıyor. Son yüzyılda yaşanan nükleer felaketlerden sonra, nükleer enerji santralleri birer birer kapanmaya başladı.

Dünyanın ve ülkemizin gündeminde şu anda yenilenebilir enerji kaynaklarının aktif ve verimli olarak kullanılması var. Ülkemizde son yıllarda özel sektörün, yatırımcıların, kalkınma ajanslarının ve devletin katkıları ile büyük projelere imza atılıyor. Yenilenebilir enerji kaynakları konusunda adeta cennet olan ülkemizde ilerleyen zamanlarda, enerji bağımlılığı büyük ölçüde azalmış olacak.

Yerel yönetimlerin bu konuya karşı duyarlılıkları ve yeni projeler oluşturup bunları uygulamaya çalışmaları, ülkemiz enerji ihtiyacı açısından büyük bir gelişmedir. ZEKA Genel Sekreteri Yusuf Balcı ve Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Erol Korkmaz arasında imzalanan protokol de yenilenebilir enerji kaynakları alanında süren gelişmenin göstergelerinden bir tanesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here