Van Cezaevi Kampüsünde Güneş Panelleri

0
679
Van Cezaevi Kampüsünde Güneş Panelleri
Van Cezaevi Kampüsünde Güneş Panelleri

Van ili ülkemizin en fazla güneş alan illerinden bir tanesi. Bu potansiyeli değerlendirmek adına ilde yenilenebilir enerji kaynakları kapsamında güzel gelişmeler oluyor. İki yıl önce Van cezaevinin kampüs alanına 400 adet güneş enerji paneli yerleştirilmişti. 912 metrekare üzerine kurulan paneller teknik nedenlerden dolayı bir türlü faaliyete geçirilememişti.

Paneller geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirildi ve Erciş yolu üzerinde bulunan F tipi, T tipi ve açık ceza infaz kurumunun sıcak su ihtiyacını karşılayacak.

Projenin hayata geçmesi, doğaya salınacak olan 145 ton karbondioksitin de önüne geçmiş oluyor. Yaz aylarında mahkumların sıcak su ihtiyacının tamamı bu paneller sayesinde sağlanabilecek. Ayrıca kış aylarında ön ısıtma işlemi paneller sayesinde yapılabilecek.

Kurumun Müdürü Mecit Demirci yaptığı açıklamada “Van ilinin büyük bir potansiyeli var. Yaz aylarında oldukça fazla güneş alan ilde bizde böyle bir projeyi hayata geçirelim dedik. Proje teknik nedenlerden dolayı 2 yıl faaliyete geçemedi. Ancak şu anda sistemi kullanmaya başladık ve oldukça memnunuz” söylemlerinde bulundu.

Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte 840 bin lira tasarruf sağlanmış ve çevre kirliliğinin azaltılmasına büyük ölçüde katkıda bulunulmuş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here