Volvo Belçika’da ki Fabrikasına Güneş Enerjisi Kurdu!

0
899
volvo güneş enerjisi, volvo solar energy, volvo cars solar energy

Dünya’da ki en büyük otomobil üreticilerinden birisi olan Volvo firması, Belçika’da ki fabrikasının çatılarına 15.000 adet güneş paneli kurarak, güneş enerjisinden elektrik üretimine başladı.

Volvo firmasının yaptığı açıklamaya göre, firmanın Ghent otomobil üretim tesislerine daha önce de rüzgar enerjisi sistemini kurduklarını ve bu sayede tükettikleri enerjinin %11‘ini karşıladıklarını söylediler.

Ayrıca firma, 2016 yılında kurduğu özel bir ısıtma sistemi sayesinde karbon ayak izini %40 azaltmayı da başarmış.

Volvo Güneş Enerjisi ile Doğaya Katkı Sağlayacak

Volvo Cars üretim ve lojistik sorumlusu Javier Varela; “Ghent tesislerine güneş enerjisi kurarak çevresel ayak izlerini daha da küçülttüklerini” söyledi. Ayrıca Javier Varela, “Volvo’nun tedarik zincirinde ki enerji verimliliğini arttırması, en düşük karbon ayak izi skoruna ulaşılması ve en yüksek yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına ulaşılması, en önemli hedeflerimiz arasındadır” ifadelerini de ekledi.

Volvo 2008’den beri yenilenebilir enerji alanında ciddi yatırımlar yapmaktadır. Firma 2025 yılına kadar karbon nötr hedefine ulaşmak istiyor. Ayrıca, en büyük hedeflerinden bir diğeri de 2025 yılına kadar sattığı araçların en az %50’sinin elektrikli otomobillerden oluşacağını hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here