YEGM için Belediye izin yazısı nasıl alınır ?

4
2552
belediye izin yazısı
belediye izin yazısı,belediye izin belgesi,belediye izin dilekçesi,belediye izin talebi

Güneş santrali için belediye izin yazısı belediyelerden alınması gereken bir evraktır. Belediye izin yazısı YEGM (yenilenebilir enerji genel müdürlüğü) tarafından istenen evraklardan birisidir.

Belediye izin yazısını, lisanssız güneş enerjisi çağrı mektubu elinize ulaştıktan sonra ivedilikle almanızda fayda var. Çünkü belediye izin talebi yazısını alırken %100 sorun çıkabiliyor.

Bu yazının belediyelere sorun teşkil etmesinin de bir sebebi var aslında. Türkiye’de ki bir çok belediyenin tüzüğünde lisanssız enerji üretimi hakkında bir madde yok. Bu yüzden belediyeler de belediye izin yazısı verirken bu yazıyı bir maddeye dayandırmak istiyor. Ancak öyle bir madde yok.

Bundan dolayı belediyeler bu yazıyı verirken zorluk çıkartıyor. Onların ilk aklına gelen imar ile ilgili ileride ortaya çıkabilecek sorunlardır.

 Belediye izin yazısı ile ilgili küçük bir tecrübem… 

Ben kendime (şahsıma) yapıyor olduğum güneş santralini ankara’nın büyük bir ilçesinde gerçekleştiriyorum. Benim buradaki dezavantajım ise, bulunduğum ilçede bu işi yapan ilk ve tek kişinin ben olmasıdır. Bu yüzden resmi kurumlara konuyu anlatmakta ciddi anlamda zorluklar yaşayabiliyoruz. Yani canımızı çıkartıyorlar.

Belediye izin yazısını almak için bulunduğum ilçe belediyesine aşağıdaki evrakları hazırlayıp başvurdum. İmar müdürü ile bir görüşmem oldu. İmar müdürü belediye izin yazısı evrakını taraflarınca verilemeyeceğini ifade etti. “Neden?” diye sorduğumda ise, yanıt çok netti. “Bizim belediye tüzüğümüzde böyle bir madde yok”.

Gülermisin ağlarmısın… Yaptıkları şey çözüm üretmekten ziyade, çözümsüzlük üretmek. Kendilerine bunun yasalarda ve lisanssız üretim yönetmeliği gibi yönetmeliklerde yeri var, dememe rağmen anlamamak için ellerinden geleni yaptılar.

Daha sonra, ankara dışından bir kaç belediyenin, güneş enerji yatırımcıları için vermiş oldukları belediye izin yazısı örneklerini kendilerine gösterdim. Ancak yine ikna olmadılar.

Daha sonra, bulunduğum ilçe belediyesinin çok yakınında olan (yaklaşık 5-10 km kadar) diğer ilçe belediyesinin durumunu şu şekilde anlattım. “sizin dibinizdeki A Belediyesinde birçok güneş santrali yapılıyor. Bunların kimisi başvuru aşamasında, kimisi fiziki olarak yapılıyor, kimisi de elektrik üretip satmaya bile başladı. O belediyenin imar müdürünü arayıp konuyu öğrenebilirmisiniz” dedim.

Yanıt yine çok komikti. Bana dedikleri şu “A Belediyesi bizim belediyemizden küçük. Bizim onları aramamız olmaz” dediler. Kibir ve Yine çözümsüzlük…

 Peki belediye izin yazısını nasıl aldım !? 

Bunun cevabını zaten tahmin ediyorsunuzdur. Cevap net! Nacizane ilçe belediyemize kıyamadım ve benim bağışlarıma ihtiyaç duyduklarına kanaat getirdim, daha doğrusu kanaat getirmek zorunda kaldım. Yasal olarak almam gereken bir belge için BAĞIŞ yaptım.

Ve belediye izin yazısı belgesini kendilerinden aldım.

Yeri gelmişken bu hata ve suç sadece belediyelerin değil. Çünkü bu durumu belediyelerin tüzüğüne ekletmesi gereken kurumlar var. Muhakkak bunu devletimizin bir an önce çözmesi şart. Ve çözeceğine de inanıyorum.

Ben sosyal mesajımı veriyim de, gerisi yetkililerin işi…

Konuyu bu şekilde özetledik. Şimdi bu yazı için gerekli belgeleri sizinle paylaşacağım, buyrun.

Kırmızı ile yazıdığım yerleri kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

[gview file=”https://www.enerjibes.com/wp-content/uploads/2016/08/Belediye-izin-yazısı-örnek-dilekçe.compressed.pdf” save=”1″]

Örnek Belediye İzin Yazıları

[gview file=”https://www.enerjibes.com/wp-content/uploads/2016/08/Işık-1-Yeşil-Mavi-Belediye-Uygunluk.pdf” save=”1″]

Önemli bir not: Bazı belediyeler belediye izin yazısı için sizden bu evrakların dışında “Noter Onaylı Taahhütname” istiyor. Taahhütname ‘yi imzalayarak, güneş santrali yapacağınız araziye, belediye tarafından herhangi bir imar ve yol çalışması yapılması durumunda, hiçbir hak talep etmeyeceğiniz anlamına geliyor.

Yani belediye isterse sizin güneş santralinizin ortasından yol geçirebilir ve sizin yapacağınız tek şey, yol geçen kısımdaki bölümü komple ve kendi imkanlarınızla kaldırmak.

4 Yorumlar

  1. Benim gibi güneş tarlası kurmak isteyenler için çok güzel ve faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz. Sizi tebrik ediyorum. Özellikle bu tarz resmi evraklar hakkında bilgileri başka hiçbir yerde bulamamıştım. Gayet anlaşılır ve çok detaylı açıklamışsınız. Çok teşekkürler

    • Estağfurullah aydın bey. Elimizden geldiğince faydalı bir şeyler paylaşmaya gayret ediyoruz. Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

  2. merhaba,

    yazısınız için teşekkürler

    linkte sorun var. belediye yazısı için dilekçe örneğini tekrar paylaşabilirmisiniz.

  3. merhaba kuracagım 3 kw lık catı için belediye ile görüştüm onlarda böyle bir yönetmelik yok dediler ne yapacagımı arastırırken yazınızı gördüm.madem yönetmelikte yok o zaman uygunluk yazısı verilmeyecegine dair bir yazı talep edip bunu tedasa vermeyi planlıyorum.sizce cözüm olabilir mi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here