YEKA Alanları için Önemli Adımlar Atılıyor

0
663
yeka alanları
yeka alanları,yeka arazisi,yenilenebilir enerji alanları,lisanssız üretim alanları,lisanssız üretim arazisi

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımların yanı sıra, ülkemizde bu kaynakların kullanımına yönelik alanlara da ihtiyaç duyuluyor. Yenilenebilir enerji kaynakları açısından ülkemiz, dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alıyor. Hükümet bu kapsamda teşviklerin yanı sıra yenilenebilir enerji kaynaklarına alan sağlamak için de önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. YEKA alanları için ayrılacak olan alanlar, kamu ve hazine arazilerinin yanı sıra özel mülkiyetlerden de olabilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının daha öncesinden tasarı halinde olan ” Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Yönetmeliği ” Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Artık yasal olarak da, yenilenebilir enerji kaynaklarına tahsis edilecek alanlar kullanılabilecek. Öncelik kamu ve hazine arazileri olarak belirlendi. İhtiyaç olması halinde özel mülkiyetler de istimlak yolu ile YEKA arazisi ilan edilebilecek.

resmi gazeteYasanın amacı, yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılabilmesini sağlamak. Bilindiği üzere daha önce bu konuda çıkarılmış herhangi bir yasa bulunmuyordu. Yasanın çıkmasının en önemli nedeni, arsa ve arazi fiyatlarının bedelinden çok fazla bir miktara satılmak istenmesiydi. Özel mülkiyet arazilerinde bu durum yatırımların yapılacağının söylenmesi ile birlikte, arsa fiyatlarının üç katı artması ile sonuçlandı.

Arazi tahsisleri ile ilgili yasanın çıkması ile birlikte yatırımların hızlanması öngörülüyor. Çıkan yasa ile birlikte aynı zamanda dünya çapında kullanılan teknolojilerin, ülkemizde üretilmesi de gündeme geldi. Ülkenin enerji bağımlılığından kurtulması için önemli bir adım olan arazi tahsisi, önümüzdeki yıllarda meyvesini vermeye başlayacak. Yasa kapsamında, YEKA alanları belirlenmesinde derecelendirme yöntemi uygulanacak.

Arazi tahsisleri yarışma ilanı şeklinde duyurulacak. Yarışma ilanı, Resmi Gazete ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde yayımlanacak. Kullanım hakkını ihale sonucunda kazanan tüzel kişiler, YEKA alanları ile elektrik üretebilmek için önlisans ve üretim lisansı almak zorunda. Şu ana kadar ülkemizde faaliyette olan birçok tesis lisanssız olarak çalışıyordu. Bu aşamadan sonra yenilenebilir enerji kaynakları için yapılan tesislerde lisans almaya başlayacaklar.

Yenilenebilir enerji üretimi, güneş enerjisi üretimi, rüzgar enerjisi üretimi ve lisanssız enerji üretimi ile ilgili yasal mevzuatların tümü için mevzuat isimli kategorimize bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here