Türkiye’deki Yatırımcılar Yenilenebilir Enerji Alanında Teşvik Bekliyor

0
730
yenilenebilir-enerji-yatirimlari
yenilenebilir enerji alanında teşvik,yenilenebilir enerji teşvik,temiz enerji teşvik

Giderek artan nüfus ve kişi başına düşen milli gelirin azalması, yeni enerji kaynaklarının kullanılması sorununu da beraberinde getiriyor. Enerji talebi bu şekilde devam ederse 2023 yılına kadar %6 oranında artacak. Ülkemizde şu anda yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen toplam kurulu güç yeterli değil ve artırılması plânlanıyor. 2023 yılına kadar belirlenen hedef; rüzgar enerjisi ile çalışan tesislerde 20,000 MW kurulu güç, jeotermal tesislerinde 1,000 MW kurulu güç ve güneş enerjisi tesislerinde 3,000 MW kurulu güç olarak belirlendi.

adnan-polatŞu anda Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında Fransız elektrik şirketi EDF ile ortak olan Polat Holding başı çekiyor. Polat Holding yönetim kurulu başkanı Adnan Polat ” Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını etkin kullanması için alması gereken çok yol var. Bu alanda yasal olarak yeni düzenlemelerin yapılması gerekiyor ” açıklamasında bulundu.

Türkiye adeta yenilenebilir enerji kaynakları açısından cennet bir ülke. Almanya’nın 45 bin MW rüzgar enerjisi kapasitesi var. Türkiye’de bu kapasite daha fazla ve özellikle Ege denizinin olduğu koridor rüzgar enerjisi kullanımı açısından verimli bir bölge.

Güneş enerjisinde de durum aynı. Şu anda Türkiye’de henüz 500 MW Kurulu güce sahip bir tesis yok. Oysa Almanya geçenlerde 40 bin MW Kurulu güce sahip güneş enerjisi santralini bitirdi. Almanya’da yeterli miktarda güneş enerjisi sağlanamadığı düşünüldüğünde, bu büyük bir rakam sayılır.

Yatırımcılar İçin Yeni Düzenlemelere İhtiyaç Var

Türkiye uzun zamandan beri dışarıdan aldığı ithal enerjilerle, enerji ihtiyacını karşılıyor. İthal enerji payı şu anda %72 düzeyinde ve her yıl ithal edilen enerjiye milyonlarca dolar harcanıyor. Enerjiye bu kadar büyük paralar harcanması, cari açığın daha da artmasına neden oluyor. Artan enerji talebine karşılık olarak enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi şart ve bu konuda daha fazla yatırım yapmak gerekiyor.

Yatırımcıların hükümetten isteği, yasal düzenlemeler ile yatırımların daha cazip hale getirilmesi. Bu konuda bakanlığın da çalışmaları var ve yeni düzenlemeler yolda gibi görünüyor. Yakın bir zamanda bakanlık tarafından daha büyük kapasitelere sahip, rüzgâr ve güneş enerjisi tesislerinin ihalelerinin yapılması plânlanıyor.

Türkiye Yenilenebilir Enerji Kaynaklarında Tam Kapasitesini Kullanamıyor

Türkiye’nin birçok ilinde yüksek oranda rüzgâr ve güneş enerjileri potansiyeli var. Yatırımların ve tesislerin yeterli olmaması, bu potansiyelin tam olarak kullanılamamasına neden oluyor. Ancak bu durum değişecek gibi görünüyor. Hükümetin bu konuda büyük projeleri var ve yakın zamanda bu projeleri hayata geçirmeyi plânlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here