Yenilenebilir Enerji Kooperatifi için Yer Tahsisi Yapıldı !

0
1016
yenilenebilir enerji kooperatifi, güneş enerjisi kooperatifi, temiz enerji kooperatifi
yenilenebilir enerji kooperatifi, güneş enerjisi kooperatifi, temiz enerji kooperatifi

Sakin şehir‘in belediye başkanı Tunç Soyer‘in daha önce “büyük hedeflerimizden birisi” dediği güneş enerjisi santrali için kurulum aşaması başladı. Türkiye’de ilk defa bir yenilenebilir enerji kooperatifi bünyesinde kurulacak olan güneş santrali için seferihisar belediyesi 6 bin 257 metrekare arazi tahsis etti.

Örnek ve pilot bir proje olma özelliği taşıyan bu projenin büyüklüğünün 100 kw‘ın üzerinde olması hedefleniyor. Bu projenin aslında 2016 yılı sonunda başladığı ama yasal mevzuatlardan dolayı sürecin çok uzadığı belirtiliyor. Enerji üretim kooperatifi olarak bir güneş santrali yapmak için normal yatırımcıdan daha fazla bürokratik engeli aşmak gerekiyor.

Seferihisar belediyesi’nin de desteklediği ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan yenilenebilir enerji kooperatifi bünyesinde yapılan güneş santrali yakında hizmete girecek. Başkan Tunç Soyer ise başlattıkları bu örnek proje ile tüm seferihisarlıların ilgilenmesi ve ortak olmasını istiyor.

Yenilenebilir Enerji Kooperatifi ile Temiz Enerji Üretip Para Kazanacaklar

Seyeko (Seferihisar Yenilenebilir Enerji Kooperatifi) üyelerinden olan Adil Alper Coşkun‘da “Kurdukları enerji kooperatifine üye olan kişilerin, yatırdıkları parayı 9 yıl içinde amorti ettiklerini ve 21 yıl boyunca da para kazanacaklarını” ifade etti.

Eğer sizlerde Seyeko enerji kooperatifine üye olmak istiyorsanız, izmir veya manisa’da adınıza ait bir mesken elektrik aboneliğinizin olması gerekiyor.

Yorum:

Yenilenebilir enerji kaynakları gerek ülkemiz gerekse de dünya için çok önemli bir değerdir. Ülkemiz, temiz enerji kaynağı olan güneş enerjisi bakımından oldukça zengindir. Ama bürokratik süreçlerin çok zor olması yüzünden, insanlarımız bu enerji kaynağına yatırım yapmaktan çekiniyor. Eğer bürokratik süreçler daha kolay hale getirilirse, ülkemizin bu sektördeki diğer ülkelere liderlik yapabilecek konuma gelmesi de çok zor değildir. Buradan sayın Tunç SOYER başta olmak üzere, bu projeyi hayata geçiren tüm herkesi tebrik ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here