Yenilenebilir Enerji Sektörü İş Kapısı Oldu!

0
889
yenilenebilir enerji sektörü
yenilenebilir enerji sektörü,alternatif enerji sektörü,temiz enerji sektörü

Yenilenebilir enerji sektörü iş kapısı oldu ! Dünya’da artık petrol ve doğalgazdan sonra yenilenebilir enerji sektörü de çok ciddi büyüdü ve hızla da büyümeye devam etmektedir. İnsanların bundan 3-5 sene öncesine kadar dikkate bile almadığı yenilenebilir enerji artık büyük bir sektör oldu. Hatta birçok enerji sektöründe çalışan teknik elemanlar artık yenilenebilir enerji sektörü ‘ne kaymaya bile başladı.

UYEA (Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı) geçenlerde yeni bir rapor yayınladı. Ajansın yayınladığı rapora göre 2015 yılında 2014 yılına kıyasla, yenilenebilir enerji sektörü’ndeki iş istihdamı %5 artış gösterdi.

Bu %5’lik artış ile yenilenebilir enerji sektörü’ndeki toplam iş istihdamı 8.100.000 kişiye ulaştı. Bu sektörün içerisinde rüzgar,güneş,hidroelektrik,biyokütle,jeotermal ve biyogaz sektörleri vardır.

Yenilenebilir enerji olan güneş enerjisi sektöründe ise iş istihdamı %11’lik bir artış gösterdi. Bu artış ile güneş enerjisi sektöründe çalışan kişi sayısı 2.800.000 kişiye ulaştı.

Yenilenebilir enerji sektörü iş istihdamı raporundaki bazı bilgiler

IRENA tarafından hazırlanan bu rapora göre tüm dünyada işsizlik artarken, yenilenebilir enerji sektörü nde ise bunun tam tersi bir durum söz konusudur.

Temiz enerji sektörü’ndeki çalışan sayısının her geçen gün artmasının sebebi ise sanayi alanındaki gelişmeler, teknolojik ataklar, enerji üretim alanındaki gelişmeler sebep olarak gösterilmektedir.

Yenilenebilir Enerji İş İstihdam Raporu’u hazırlanırken, güneş enerjisi,rüzgar enerjisi,biyogaz ve biyokütle gibi temiz enerji kaynakları dikkate alınmıştır. Bu rapora göre, alternatif enerji sektöründe çalışan kişi sayısı şunlardır;

 • Güneş enerjisi sektöründe 2.800.000 kişi,
 • Biyoyakıt sektöründe 1.678.000 kişi,
 • Rüzgar enerjisi ise 1.081.000 kişiye iş imkanı sağladı.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın raporuna göre bu iş istihdamının artış sebepleri şu şekilde sıralanmıştır;

 • Yenilenebilir enerji sektörün’deki maliyetlerin düşüşü,
 • Yenilenebilir enerjinin mevcut kullanılan sistemlere dahil edilmeye çalışılması,
 • Fosil yakıtların kaynaklarının tükenme riskleri,
 • Büyük petrol ve doğalgaz şirketlerinin yenilenebilir enerji sektörüne girme çabaları,v.b..

Sebeplerden ötürü alternatif enerji sektöründeki iş istihdamı ciddi anlamda artış göstermiştir.

Ayrıca raporda bu sektör için en fazla iş istihdamı sağlayan ülkeler şu şekilde sıralanmıştır;

 • Çin
 • Brezilya
 • Amerika
 • Hindistan
 • Japonya
 • ve Almanya ilk beş sırayı oluşturmuştur.

Çin’de yenilenebilir enerji sektörü’nde çalışan sayısı toplam 3.500.000 kişiye ulaşmıştır.

Yenilenebilir enerji sınıfına giren Hidroelektrik santrallerinde ise işsizlik oranı artış gösterdi. Hidroelektrik enerji sektöründe 2014 yılına kıyasla 2015 yılında %13’lük bir azalma oldu. Bu azalma ile hidroelektrik santrallerinde çalışan sayısı 204.000 kişiye gerilemiş oldu.

Yakın gelecekte temiz enerji sektörü çok daha canlı bir hale gelecektir. Bunun sinyalleri şimdiden alınmaktadır. Bizim ülke olarak bu Treni kaçırmamamız için gereken altyapı ve ar-ge çalışmalarını hızlandırmamız şart.

Doğalgaz ve petrol kaynaklarına ne kadar önem veriliyorsa, yenilenebilir enerji kaynaklarına da en az bir o kadar önem verilmeli…

Sizce Türkiye,ilerleyen yıllarda Dünya çapında jeopolitik yapısı ile yenilenebilir enerji sektörü’nde bir söz sahibi olabilir mi?!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here