Yenilenebilir Enerji Üretimi – 2

0
1474

Yenilenebilir Enerji Üretimi Günümüzde enerji ihtiyacının giderek artması sonucu enerji kaynaklarının önümüzdeki 50 yıl içinde tükenecek olmasından dolayı yenilenebilir ve sürekli enerji kaynaklarından enerji üretim teknolojileri  geliştirilmiş ve bir çok yöntem ile doğadan enerji üretimi yapılmaya başlanmıştır. Yenilenebilir enerji kaynağı olan suyu kullanarak çeşitli yöntemler ile enerji üretilmektedir. Bu yöntemlerin başında akarsu önlerine kurulan barajlar ile elektrik üretimi, Suyun elektrolizi ile elektrik üretimi, dalga enerjisinden elektrik üretimi, okyanus akıntılarından enerji üretimi  gelmektedir.  Bu enerji üretim yöntemlerinde su içerisinde bulunan enerji türlerinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi ile enerji elde edilmektedir. Peki bu sistemler ile nasıl enerji üretilir ?

Barajlar ile enerji üretimi:  Coğrafik olarak uygun olan bölgelerdeki akarsuların önüne barajlar kurularak baraj duvarı önüne suyun birikmesi ve baraj gölleri oluşması sağlanır.  Baraj duvarı önünde birikerek yükselen su, yüksekliğinin vermiş olduğu potansiyel enerjiye sahiptir. Barajın en dip noktasına yakın alanlara suyun akacağı açıklıklar bırakıp bu açıklıkların içerisine enerji türbinleri yerleştirilerek potansiyel enerjisi bulunan  ve küçük türbinlerin içinden geçerken sahip olduğu potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür. Türbinlerin içinden geçerken sahip olduğu kinetik enerjinin bir kısmını sürtünme ve hareket enerjisi ile türbinleri döndürüp elektrik enerjisi olarak verir. Bu sistem ile baraj türbinlerinden elektrik enerjisi üretilir.

Dalga enerjisinden elektrik üretimi:

Yenilenebilir Enerji Üretimi

Denizlerde oluşan gel gitler nedeniyle dalgalar oluşur. Deniz yüzeyinde oluşan dalgalarda hem kinetik hem de potansiyel enerji bulunmaktadır. Dünya genelinde denize kıyısı bulunan ülkeler çeşitli sistemler ile dalgalardan enerji üretmektedirler. Bu sistemlerin temelinde: dalgalar ile temas sağlanarak dalgaların hareketleri ile titreşim oluşturmak ve bu titreşimler ile elektrik enerjisi üretmeye dayalıdır.  Dalgalarda elektrik enerjisi üretmek için; su altı uçurtma sistemleri, fraunhofer sistemi, deniz yılanı sistemi, istiridye makinesi ile elektrik enerjisi üretilmektedir.

gelgit enerjisi

Okyanus akıntılarından elektrik enerjisi üretimi:

okyanus akintilari

Dünya genelinde bulunan okyanuslarda yüzeysel ve dip akıntıları oluşur. Bu akıntılar çok kuvvetli akıntılar olduğu için geliştirilen sistemler ile türbin kanatçıkları aşağı yukara salınarak bir salınım hareketi meydana getirir ve by salınım hareketinden de elektrik enerjisi üretilir. Özellikle dip akıntılarından saatlik 150 ile 700 kW arası değerlerde elektrik enerjisi üretilebilmektedir.

okyanus akintilari 2

Yenilenebilir enerji kaynağı olan su, deniz, okyanuslardan elektrik enerjisi üreten ülkeler bu enerjisi şehir şebekesine vererek şehir şebekesinde kullanılmasını sağlamaktadır. Kömür, linyit veya nükleer santral sistemleri  yerine elektrik enerjisi daha düşük maliyetlere daha temiz elektrik enerjisi elde edilmektedir. Doğa da yıllardır bulunan ve bitmeyen bu kaynaklar, ilk yatırım maliyetlerini kısa sürelerde karşılamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here