Yenilenebilir Enerji Ürünleri Nelerdir? Güneş Enerjili Solar Ürünler

0
58
güneş enerjisi sistemleri
güneş enerjisi sistemleri, Schneider Electric

Yeryüzünde doğal akışı içerisinde sürekli kendini yenileyebilen ve tükenme tehlikesi bulunmayan enerji kaynaklarına yenilenebilir enerji ya da sürdürülebilir enerji adı veriliyor. Bu kaynaklardan en öne çıkanları ise güneş, rüzgâr, jeotermal, hidrolik, hidrojen ve bunların her birerinden üretilen enerjilerdir. Bu şekilde sürekli halde olan kaynaklardan üretilen enerjinin herhangi bir tesis, insan veya hayvan toplulukları tarafından kullanılması sonucu bitip tükenmesi mümkün değildir. Bununla birlikte geçmişten günümüze kadar daha yoğun bir şekilde kullanılan fosil yakıtlar bugün tükenmeye yüz tutmuş ve yakın gelecekte tükenme ihtimali oldukça yüksektir.

Dünya üzerinde yaşayan herkes için büyük bir sorun teşkil eden enerji üretimi ve tüketimi ihtiyaçların tam manasıyla karşılanması şeklinde yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanılıyor. Bu sayede doğaya zarar vermeyen, çevre dostu enerjiler ile hem insan sağlığı olumsuz etkilenmiyor hem de yaşadığımız çevredeki her türlü canlı güven içinde yaşamına devam edebiliyor.

Dünya genelinde ise ülkeler gün geçtikçe daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyorlar. Teknolojinin gelişmesi ve bugün insan hayatının devam edebilmesi, şehirlerin aydınlatılması, makinaların ve fabrikaların üretim yapabilmesi için enerjiye ihtiyaç duyuluyor. Günümüzde bütün bu enerji ihtiyacı halen büyük bir yüzdeyle fosil kaynaklardan karşılanıyor. Tüketim oranının oldukça yüksek olduğu yenilenemez enerjilerin doğaya ve insan sağlığına verdiği zarar ise herkesin malumu.

Yenilenebilir Enerji Kullanmanın Avantajları

Dünya genelinde birçok ülke enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamak adına politikalar üretiyor ve vatandaşlarını da bu konuda hem eğitiyor hem de teşvik ediyor. Her türlü zararı kanıtlanan fosil yakıtların yakın gelecekte artık genel ihtiyaca cevap vermeyeceği oldukça aşikâr ve ayrıca kullanılmaya devam ettiklerinde insan sağlığının ve doğal yaşamın olumsuz etkilenmesi ve farklı sıkıntıların doğması kuvvetle muhtemel. Bu çerçevede bu bilgiler ışığında uzmanlar yenilenebilir enerji kaynaklarının fayda ve avantajlarını insanlara anlatarak bu konuda bir farkındalık oluşturmaya çalışıyorlar.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının avantajlarının en büyüğü herhangi bir tükenme riski taşımamasıdır. Ne kadar kullanılırsa kullanılsın kendini yenileme özelliğine sahip olan kaynaklardan elde edilecek enerji daha temiz bir ortamda daha sağlıklı yaşamayı sağlayacaktır. Ayrıca yenilenebilir enerjilerin kullanımının yaygınlaşması hava kirliliği ve su kirliliği gibi olumsuz çevresel etkileri ortadan kaldıracak arazilerin daha verimli kullanılmasını sağlayacaktır.

Bununla birlikte yenilenemez enerji kaynaklarına olan bağımlılık ortadan kalkacak istenilen yerde istenilen ortamda, güneş enerjili solar lamba, sulama vb. ihtiyaçlar rahatlıkla karşılanabilecektir. Yine ekonomik yönden de oldukça kullanışlı olan kaynaklar için herhangi bir çıkarma, imal etme ve kullanma maliyeti ödemeksizin sadece tesis veya sistem masrafı yapılarak senelerce kullanım sağlanacaktır. Güneş enerjisi fiyatları da belli süre sonra kendini amorti etmektedir.

Bütün bu avantajlar çerçevesinde tarihten günümüze kadar yapılmış olan enerji savaşları belki de son bulacak dünya bugünkünden daha güzel bir yer olacaktır. Evet bunların hepsinin olması yenilenebilir enerji kaynaklarının dünya üzerinde yaygınlaşmasıyla mümkün olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here