Yenilenebilir Enerjiye Ar-Ge Desteği Geliyor,5 Milyon Lira!

0
1009
yenilenebilir-enerjiye-ar-ge-destegi
yenilenebilir enerjiye ar-ge desteği

Yenilenebilir Enerjiye Ar-Ge Desteği ! Yenilenebilir enerji alanında ülkemizde olumlu gelişmeler oluyor. Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tâbii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamada, yenilenebilir enerji projelerine Ar-Ge desteği vereceğini açıkladı. Yeni projeler için öngörülen desteğin miktarı 5 milyon 70 bin lira olarak belirlendi. Bakanlığın 2016 yılı yatırım kapsamına aldığı yenilenebilir enerji projelerine destek, önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecek.

Yatırım programı kapsamında yenilenebilir enerji kaynakları alanları da özel statüye alınacak. YEKA alanları olarak belirlenen alanlar bundan sonra yalnızca yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına açılacak. Bakan Albayrak yenilenebilir enerji kaynakları konusunda muhalefetin yönelttiği sorulara da cevap verdiklerini açıkladı. Şimdilik elektrik enerjisi konularında hayata geçirilecek olan projeler, önümüzdeki yıllarda fosil yakıtlar ile çalışan araçlar içinde uygulama alanı bulacak.

Albayrak’ın yaptığı bir diğer açıklama da, uygulamanın 2020 yılı sonuna kadar işletmeye girecek olan tesisleri kapsayacağını, önümüzdeki yıllarda mevzuatta daha kapsamlı düzenlemeler yapılacağını belirtti. Bakanın yaptığı bir diğer açıklama ise ülkemizde bulunan hidrolik, rüzgâr, jeotermal, güneş, biyokütle ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının yatırım kapsamına alınmasında özel sektörün ağırlık olarak rol oynadığı yönünde.

berat-albayrak

Bakanlık tarafından ayrılan ödeneğin tamamı bakanlık tarafından karşılanıyor. Ancak ülkemizde dış destekli kaynaklar da önemli ölçüde yer alıyor. Dünya Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası gibi kuruluşlardan da özel sektöre önemli ölçüde destek sağlanıyor. Bakanlık tarafından gerçekleştirilen bir diğer yenilik ise Jeotermal Enerji Geliştirme Projesi altında, yeni yer altı kaynaklarının araştırılması ve bulunması. Bu proje de Dünya Bankası tarafından sağlanan 250 milyon dolar tutarındaki kredi ile gerçekleşiyor. Bu miktarın 39,8 milyon dolar kadar tutarı hibe olarak veriliyor.

Yeni Kaynak Alanları Kanun Kapsamına Alınacak

İlerleyen zamanlarda yeni kaynakların bulunması ve değerlendirilmesi amacıyla yüksek potansiyele sahip olduğu belirlenen yerler, bakanlıkça yatırım kapsamına alınacak. Şu anda güneş enerji panellerinin konumlandırılabileceği yer olarak Konya Karapınar ilçesi bulunuyor. Bakanlık bu yeri YEKA alanı ilân etmiş durumda. Ülkemizde yoğun olarak yapımı devam eden ve kullanılan hidroelektrik santrallerine alternatif olabilecek yenilenebilir enerji alanları mevcut.

Bakanlık ilerleyen yıllarda bu alanların daha faal bir biçimde tespit edilerek değerlendirileceğini açıkladı. YEKA alanlarının çoğalması ile birlikte önümüzdeki yıllarda enerjide dışa bağımlılık bir ölçüde azalabilir. Ancak şimdilik yenilenebilir enerji alanındaki projeler başlangıç aşamasında. Yenilenebilir enerji alanlarının çoğalması ve yatırımların artması ile birlikte enerji ihtiyacı büyük ölçüde karşılanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here