Yıldız Dağı Kış Sporları Tesislerinde Güneş Enerjisi Kullanılacak

0
858
yıldız dağı kış sporları güneş enerjisi
yıldız dağı kış sporları güneş enerjisi,yıldız dağı güneş enerjisi,kayak merkezi güneş enerjisi

Yıldız dağı kış sporları güneş enerjisi ile kendi elektriğini üretecek. Yıldız dağı kış sporları güneş enerjisi santralinin bitmesine çok az bir zaman kaldı.

Ortadoğu Kalkınma Ajansından hibe desteği alınarak, Yıldız Dağında bulunan kış sporları tesislerinin elektrik ihtiyacı, güneş enerjisi ile karşılanabilecek. Tesisin yakınlarına kurulan güneş enerjisi panelleri ile kış sporları tesisinin enerji ihtiyacı büyük oranda karşılanabilecek. Projede şu anda son aşamaya gelindi. Proje; Ortadoğu Kalkınma Ajansı, İl Özel İdaresi Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü ve Sivas Valiliği Avrupa Birliği Bürosu rutin izleme programı kapsamında yapıldı.

Güneş panelleri, Yıldız dağında bulunan Et ve Süt Kurumu’na devri yapılan Sivas Et Kombinasının arka tarafında bulunan alana inşa edildi. Proje, yenilenebilir ve sürdürülebilir mali destek programı kapsamında Ortadoğu Kalkınma Ajansı tarafından hazırlandı. Ortadoğu Kalkınma Ajansı projeye 750 bin TL hibe desteği sağladı ve aynı zamanda gerekli kontrolleri de ajans tarafından yapıldı.

yıldız dağı güneş enerji tesisiProjede son aşamaya gelindi ve projede yer alan mekanik paneller, kaplama ve topraklama işlemleri neredeyse tamamlanmak üzere. Yakın bir zamanda tesis faaliyet geçebilecek ve alanın enerji ihtiyacını karşılayabilecek. Sivas Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Proje Koordinatörü Alpay Eyinç, projenin 4 milyon liraya mal olduğunu açıkladı ve proje kapsamında 4 bin 400 adet güneş enerjisi panelinin başarı ile yerleştirildiğini söyledi.

Güneş enerjisi panelleri 20 dönümlük bir araziye yerleştirildi. Yıldız dağında bulunan kış sporları tesisinin elektrik ihtiyacı, buradan elde edilecek elektrik enerjisi ile karşılanabilecek. Gerekli prosedürlerin tamamlanmasından sonra güneş panelleri, elektrik üretmeye başlayacak.

Yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji türü olan güneş enerjisinden yaralanmak için birçok proje üretiliyor. Türkiye’nin birçok ilinde güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretmek amacıyla büyük projeler hayata geçirildi. Yıldız dağında hayata geçirilecek olan güneş panelleri, çok büyük olmasa da güneş enerjisinin ne kadar önemli olduğunu anlatmasında büyük bir rol oynuyor. Kısa bir zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla enerji elde edilebilecek ve fosil yakıtlara karşı olan bağımlılık, büyük oranda azalmış olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here