Yüksekte Çalışmak Kolay Değildir | Yaşam Hattı

0
478
yaşam hattı, yatay yaşam hattı, dikey yaşam hattı, işçi güvenliği ekipmanları, Varf Safety
yaşam hattı, yatay yaşam hattı, dikey yaşam hattı, işçi güvenliği ekipmanları, Varf Safety
728x90mobiltanitim

Türkiye’de inşaat sektörü çok hızlı ilerlemektedir. Yeni yapılan inşaatlar ise yeni gelişen teknolojiler sayesinde daha sağlam ve daha büyük yapılmaktadır. Çok katlı binaların sayısı ise azımsanmıyacak miktardadır.

Peki çok katlı inşaatlar ne kadar güvenli? Veya inşaatlarda ne kadar güvenlik önlemi alınmakta?

İnşaatta çalışan işçilerin, ölüm nedenlerinin en başında yüksekten düşme olayı yer almakta. Özellikle çok katlı inşaatlarda ve binalarda çalışanların yüksekten düşmesi halinde, çoğu ölümle sonuçlanmakta.

İnşaat teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte, işçi güvenliği ekipmanları da gelişmektedir. Yaşam hattı sistemleri yani Varf Safety ’de işçi güvenliğinin en başında gelmektedir.

Yaşam Hattı Nedir?

Yaşam hattı yüksek binalarda çalışan işçilerin aşağıya düşmemesi ve aşağıya düşse dahi en az zarar almalarını sağlayan sistemlere denilir. Bu güvenli hatların yüksek yapılara kurulması ile birlikte işçiler yüksekten düşmelere karşı korunuyor. Yaşam hattı sistemleri ikiye ayrılıyor. Bunlar yatay yaşam hattları ve dikey yaşam hattı olarak adlandırılıyor.

Yatay Yaşam Hatları:

Yatay yaşam hattı genellikle korkulukların ve tutunabilecek yerlerin olmadığı yüksek yapılara kuruluyor. Bu tarz yapılarda olası bir düşmede, işçi tutunabilecek bir şey bulamadığı için doğrudan zemine çakılabilir. Ancak, yatay yaşam hatları kurularak bu durum ortadan tamamen kaldırılabilir.

Yatay yaşam hatlarında birçok aparat kullanılmaktadır. Bunlar uç braket, ara braket, enerji emici, emniyet braketi, ikinci emniyet braketi, güvenlik bandı, halat kavrayıcı ve bağlantı ankrajı ekipmanlarıdır.

Dikey Yaşam Hatları:

Dikey yaşam hattı ise yüksekte çalışan personelin, yükseğe çıkmak için kullandığı merdiven, asansör vb… araçlara takılan sistemlerdir. İşçiler dikey yaşam hatlarını bu araçlara takarak düşme şansını en az indiriyor ve düşse dahi en az zarar alıyor.

Dikey yaşam hatlarında da çok gelişmiş teknolojik ekipmanlar kullanılmaktadır. Bunlar enerji emici braket, gergi braketi, çelik halat klavuzu, dikey personel tutucu ve uzatma ankrajı ekipmanlarıdır.

İşinizi şansa bırakmayın. Bu yaşam hatları ile işinizin ve işçilerinizin güvenliğini sağlayarak rahat uyuyabilirsiniz. Tüm yaşam hatlarını Varf Safety güvencesi ile yaptırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here