Yüzen Güneş Panelleri Nedir?

0
4700

Yüzen güneş panelleri ile enerji üretmek mümkün.Üstelik yüzen güneş panelleri için tarla veya arazi bulmanıza da gerek yok. Çünkü bu paneller suyun üzerinde elektrik üretiyor.

Bir fransız firması olan Ciel and Terre ,2011 yılından beri suyun üzerinde yüzen güneş panelleri ile uğraşıyor. Suda yüzen birçok güneş enerji santrali yapmışlar. Firmanın örnek çalışmalarından bir tanesinin video görüntüsünü,sayfanın altında izleyebilirsiniz.

Yüzen Güneş Panelleri Çalışma Prensibi Nasıldır?

Bu güneş panellerinin yerleştirileceği su göletlerinin üzerine termoplastik (HDPE) malzemeden yapılmış konstrüksiyonlar konuluyor. Güneş panellerinin suyun üzerinde durmasını sağlayan termoplastik (HDPE) malzemenin yoğunluğu çok yüksek yapılıyor.

yüzen güneş santrali

Yüksek yoğunluktaki bu plastik malzemenin üzerine güneş panelleri yerleştiriliyor. Tabi burada ,güneş panelleri yaklaşık 12 derecelik bir açı ile konuluyor. Genelde suda yüzen güneş panelleri için 60 hücrelik fotovoltaik modüller tercih ediliyor.

Termoplastik malzemeden yapılmış solar konstrüksiyonların her birinin ağrılığı yaklaşık 9.5 kg kadardır.

Birbirine paralel olarak döşenen güneş panellerinin arasında bir yürüme yolu mevcut. Bu yürüme yolunun asıl amacı ,paralel olan güneş panellerini birbirine bağlamak.

Aradaki bu köprü bağlantı aparatının her birinin ağırlığı ise yaklaşık 3.5 kg‘dır.

Burada kullanılan köprü aparatları ve konstrüksiyon sayesinde,güneş panelleri suyun üzerinde yüzebiliyor.

Seri ve paralel olarak birbirine bağlanan yüzen güneş panelleri için demir veya çelik vidalar değil, fiberglass vidalar kullanılıyor. Bunlar hem çok dayanıklı hemde suyun etkisi ile paslanmaz bir özelliktedir.

Fransız firmasının yüzen güneş panelleri için uyguladığı yöntem bu şekildedir. Firma ayrıca amerika ve japonya‘da da çalışmalar yapmış ve ilerleyen yıllarda da suyun üzerinde yüzen güneş santrallerinin yapılacağını söylüyor.

Yüzen güneş panellerinin genel yapısını alttaki resimde görebilirsiniz.

yüzen güneş panelleri çalışma

Türkiye’de Yüzen Güneş Panelleri Var mı?

İzmir Seferihisar Belediyesi tarafından yüzen güneş panelleri ile ilgili bir proje 2015 yılında başlamış bulunmaktadır. Ve bu güneş enerji santrali Türkiye‘de bir ilk olma özelliğine sahip olacaktır.

seferihisar belediyesi

Seferihisar belediye başkanı olan Tunç Soyer ,bu enerji santralinin Seferihisar Barajı üzerine kurulacağını söyledi. Projeye başlamak için Devlet Su İşleri (DSİ) izinleri bekleniyor. Gerekli analizler ve çalışmalar yapıldıktan sonra proje hayata geçecek.

Türkiye’de de böyle projelerin hayata geçmesi gerçekten güzel bir şey. İlerleyen yıllarda yüzen güneş panelleri görmek bizleri şaşırtmayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here