YYÜ Üniversitesi Güneş Enerjisi Panelinde Söz Sahibi Olacak

0
942
van-yyu-universitesi-gunes-paneli-uretti
yyü güneş paneli üretti,yyü üniversitesi güneş paneli teknolojisi

Yyü üniversitesi güneş enerjisi panelinde devrim yaptı. Ay ışığında bile elektrik üreten güneş enerji panelleri yapmayı başardı. Nano teknoloji ile yapılan güneş panelleri tanıtıldı.

Güneş enerjisi teknolojisi ülkemizde giderek yaygınlaşmaya başlıyor. Güneş enerjisi teknolojilerinde yaşanan yenilik haberlerinden bir tanesi de Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden geldi. Üniversitenin Teknokent Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve nano teknoloji ile desteklenen güneş enerjisi panellerinin tanıtımı yapıldı. Yeni bir teknoloji ile geliştirilen güneş enerji panellerinin yapımı ile ilgili açıklamada bulunan, YYÜ Rektörü Prof.Dr. Peyami Battal çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Battal yaptığı konuşmada ” Bugün bizim ve ülkemiz için önemli olan bir projeyi tanıtıyoruz. Yenilenebilir ve temiz enerji alanında aylar süren yoğun çalışmalardan sonra kendi ürünümüzü hem de ileri teknoloji ile üretmeyi başardık. Nano teknoloji ile ürettiğimiz güneş panellerimiz, eski teknolojiye göre daha dayanıklı. Güneş panelleri camları kırılgan bir yapıya sahip ve hava şartlarından etkilenebiliyorlar. Özellikle kış aylarında, güneş panellerinin birçoğu patlayabiliyor. Nano teknoloji sayesinde bizim ürettiğimiz güneş panelleri, esnek ve katlanabilir özelliklere sahip. Bu yapısı ile oldukça dayanıklı ve birçok alanda kullanılabiliyor” söylemlerinde bulundu.

Türkiye’de Bir İlk: Katlanabilen Güneş Enerji Panelleri

Prototip olarak hazırlanan ve Türkiye’de bir ilk olan esneyebilen güneş panellerinin seri üretimine yakın bir zamanda başlanabilecek. Bu alanda ciddî istihdam olanaklarının yaratılması lâzım ve üniversite ile İŞGEM arasında imzalanan protokolde, istenilen iş gücü de sağlanmış olacak. Üniversitenin hedefinde iş gücü sağlandıktan sonra fabrika kurmak var. Bu sayede temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı sağlayan teknolojilerde dışa bağımlılık azaltılmış olunacak.

yrd-doc-dr_-halil-ibrahim-yavuz-antiqueEsnek bir yapıya sahip güneş panellerinin savunma sanayi de dahil olmak üzere birçok alanda kullanılabilecek olması, en büyük avantajlardan bir tanesi. Nano teknolojinin ülkemiz için bir yenilik olduğunu ifade eden YYÜ Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Halil İbrahim Yavuz, nano teknolojinin güneş enerjisi panellerine uygulanması sayesinde, panellerin hafif bir yapıya kavuştuğunu söyledi.

Nano teknoloji ile üretilen güneş panelleri, iş yeleklerinde de kullanılabilecek. Acil yardım yeleklerinde kullanılabilecek olan teknoloji sayesinde donma olaylarına karşı da önlem alınmış olunacak. Paneller -60 dereceye kadar çalışabilme imkanı sağlıyor. Ayrıca kişilerin yanında bulunan cep telefonu ve diğer aksesuarlar da bu yelek ile şarj edilebilecek. Teknolojinin bir diğer özelliği de ay ışığında bile şarj edilebilmesi. Yani hava kapalı olmadığı sürece gece ya da gündüz kullanım imkanına sahip olacak.

İlerleyen zamanlarda güneş panellerinin geliştirilmesi ile birlikte evlerin pencerelerinde de kullanılabilecek olması gelen haberler arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here