Zenofobi nedir? Yılın Kelimesi Zenofobi

0
1682
zenofobi, zenofobi-nedir, zenofobi-ne-demek, zenofobi-ne-anlama-geliyor
zenofobi, zenofobi-nedir, zenofobi-ne-demek, zenofobi-ne-anlama-geliyor

Zenofobi 2016 yılın kelimesi seçildi. Peki zenofobi nedir ve ne demek? Zenofobi yabancı düşmanlığı demektir. Bir diğer anlamı ise yabancı nefreti demektir. Zenofobi kelimesi yunanca xenos ve phobos kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Xenos kelimesi yabancı anlamına gelirken phobos korku anlamını taşımaktadır.

Ayrıca bu kelime, kendisinden farklı olan tehlikelidir anlamını da taşımaktadır. Genel kanı ise bu kelimenin ırkçılığın ağır kavramıdır. Yani uç noktasıdır. Ayrıca uzaylılardan korkmak anlamını da taşımaktadır.

Toplumsal açıdan ise, herhangi bir toplumda yaşayan ama o topluma ait olmayanlara karşı duyulan nefret ve korku duygusudur.

İslamofobi ‘de aslında zenofobi ile çok yakın bir kavramdır.

2016 yılında en çok aranan kelimelerden birisi olan zenofobi kelimesi aslında 2016 yılının nasıl geçtiğininde bir özetidir. Çünkü, suriyeli göçmenler tüm dünyanın, özellikle de avrupanın gündemindedir. İşte yabancı düşmanı anlamına gelen zenofobi kelimesininde neden yılın kelimesi olduğu açıkça ortadadır.

Ayrıca zeno fobi kelimesi, bir bireyin kendisinden farklı olan bir başka bireyden korkması veya nefret etmesi anlamına gelmektedir. Avrupa’da göçmen krizi vardır. Tabi türkiye’de ki göçmenlerle kıyas bile edilmeyecek sayıdadır.

Ama bu küçük sayılar bile avrupanın özündeki ırkçılığı ortaya çıkarmaya fazlasıyla yetmiş gibi gözüküyor. Muhtemelen önümüzdeki günlerde/aylarda veya yıllarda özellikle avrupadaki zenofobi kavramı çok ciddi anlamda artacak gibi gözüküyor.

Evet, 2016 yılının kelimesi ‘ni kısaca anlattık. Normalde bu tarz haber ve konular bizim blogumuzla ilgili değildir. Ama dikkatimi çeken ve ilgimi çeken konuları veya haberleri şuan okuduğunuz kategori olan “güncel” kategorisinde yayınlayacağım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here