Benzinli Otomobil Yasağı Haberleri Ard Arda Geliyor!

2
1750
benzinli otomobil yasağı
benzinli otomobil yasağı,benzinli araba yasağı,benzinli araç yasağı,benzinli otomobil yasakları

Benzinli otomobil yasağı haberleri üst üste geliyor. Birçok ülke 10-15 yıl gibi bir süre içinde benzinli araçların yasaklanacağını duyuruyor ve yasa tasarıları hazırlıyor. Hatta benzinli araç yasağı konusunda dünyanın en büyük benzinli ve dizel otomobil üreticisi olan Almanya bile var.

Şuanda Avrupa’da Hollanda,Almanya ve Norveç dizel ve benzinli araç yasakları hakkında duyurular yaptı. Benzinli otomobil yasağı uygulamasını yapacak olan ülkelere kısaca bakalım.

Benzinli otomobil yasağı yapacak ülkeler

bmw elektrikli araba  Hollanda dizel ve benzinli araçların satışını yasaklayacak !

İlk benzinli araç yasağı haberlerinden birisi Hollanda hükümetinden geldi. Hollanda parlementosu elektrikli araçlar hakkında bir yasa tasarısını onayladı.

Bu yasaya göre satılacak yeni yani sıfır otomobillerin elektrikli olması zorunlu hale geldi. Bunun içinde bir tarih verildi. İmzalanan yasaya göre hollanda da 2025 yılından sonra sadece elektrikli araçların satışı yapılabilecek.

2025 tarihinden sonra benzinli ve dizel arabaların sıfır modellerinin satışı yapılamayacak.

Ancak bu tarihten önce alınmış fosil yakıtlı araçlar kullanılabilecek.

Hollanda da elektrikli otomobiller için böyle bir adım atıldıktan sonra, bir haber de Norveç tarafından geldi.

  Norveç benzinli otomobillere yasak getiriyor

Norveç tarafı da hollanda ile benzer bir yasa çalışması üzerinde duruyor. Norveç, benzinli arabaların satışını 2025 yılından itibaren tamamen yasaklayacak.

Aynı şekilde 2025 tarihine kadar satın alınan fosil yakıtlı otomobiller kullanılabilecek.

Norveç’in bu adımına karşılık, Tesla şirketinin Ceo’su olan Elon Musk bu haberi çok olumlu değerlendirdiğini söyleyerek, böyle bir çalışmayı desteklediklerini ifade etti.

  Otomobil devi Almanya da benzinli otomobil yasağını duyurdu

Evet, belkide bu ülkeler arasında en çok yankı uyandıranı Almanya oldu. Çünkü Bmw,Wolswagen gibi dünya otomobil devlerinin olduğu bir ülkede, benzinli araçların yasaklanacağı haberini kimse beklemiyordu.

Tabi Almanya hükümeti, benzinli otomobil yasağı ile ilgili süreyi biraz daha uzattı, normal olarak. Almanya 2030 yılında tüm dizel ve benzinle çalışan otomobillerin satışının yasaklanacağını ilan etti.

Ancak, Bmw ve Wolswagen gibi otomobil üreticileri, elektrikli otomobiller ile ilgili birçok çalışma yürütmektedir. Bu firmaların piyasada satılan elektrikli araçlar da bulunmaktadır.

Almanya’da trafikteki araçların yaklaşık 45 Milyonu benzinli ve dizel otomobillerden oluşmaktadır. Sadece 155 Bin adet elektrikli araç trafikte yer almaktadır. Bunlarında sadece 25.000 tanesi %100 elektrikle çalışan otomobillerden oluşmaktadır.

  Sonuç

Avrupa’da ki bu ülkelerin benzinli otomobil yasağı konusundaki gayretlerini tebrik etmek gerekir. Ancak, birçok ülke piyasasında hali hazırda satışı olan elektrikli araçların fiyatları çok yüksek. Ve bu fiyatlar yüzünden birçok kişi elektrikli araç alamaya sıcak bakmıyor.

Eğer devletler, bu konuda gerçekten kararlı ise elektrikli otomobiller ile ilgili insanlara hibe ve teşvikler vermeli. Aksi halde benzinli otomobil yasağı bile olsa kimsenin bu otomobillere yanaşacağını düşünmüyorum…

2 Yorumlar

  1. Bu konuyu gündeme taşımanızı faydalı buluyorum. Yazınızı okurken aklıma “Acaba Türkiye’de durum nedir?” sorusu geldi.

    Dünyanın en pahalı akaryakıt fiyatlarını ödemek zorunda olan ve tamamen dış ülkelerden bağımlı olan Türkiye bu konuyu ilk öncelikler arasına alması gerekiyor.

    Mevcut durum ise vahim: 2015 yilinın ilk on ayinda Türkiye’de satılan elektrikli otomobil sayısı 91 adet. Bu sayı ortalama her yıl 900 bin yeni aracın trafiğe girdiği düşülürse, oran olarak homeopatik miktarda (0,01%). Neden???

    Karşılaştırmak için bu oran bazı ülkelerde şöyle: Norveç 22,4; Hollanda 9,6; İngiltere 1,1 %; Çin 0,8; USA 0,66%; Almanya 0,4; Kanada 0,35%.

    Teşvik konusunda karnesi en iyi olan ülke ise şüphesiz Norveç: Elektrik otomobil satın alanlara Katma Değer Vergisi, Taşıt Verrgisi ve park ücreti yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here